Almanya, orduyu cazip hale getiriyor

Savunma Bakanı Leyen, "Alman ordusunun kabiliyetlerinin arttırılması için işveren olarak cazip olması gerekiyor" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BERLİN - Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ülkede zorunlu askerliğin kaldırıldığını hatırlatarak, yılda ortalama 60 bin kişinin Alman ordusuna müracaat etmesi, bu nedenle personele sunulan imkanların artırılması gerektiğini söyledi.

Leyen, Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Alman ordusunda gelecek beş yılda gençler ve personel için daha cazip hale getirilmesi amacıyla yapacakları çalışmaları anlattı.

Alman ordusunu geliştirmek amaçlı oluşturulan 8 ayrı alandaki önlemlerin gelecek 5 yılda gerçekleştireceğini belirten Leyen, "Alman ordusunun kabiliyetleri arttırılması için işveren olarak cazip olması gerekiyor" dedi.  

Ursula von der Leyen, Almanya'da zorunlu askerliğin kalkmış olduğunu hatırlatarak, yılda ortalama 60 bin kişinin Alman ordusuna müracaat etmesi gerektiğini belirterek, "Alman ordusu için en iyi eğitime sahip olan gençleri istiyoruz ve onlara ihtiyacımız var" diye konuştu.  

Alman ordusunun çok özel bir işveren olduğunu vurgulayan Leyen, "Ordunun çok özel çalışma alanları var. Örneğin yurt dışı görevlendirmeleri gibi... Askerlerden büyük beklentide olduğumuz için onlara birçok imkan sunmamız lazım" ifadesini kullandı.

Leyen, Alman ordusunda 260 binden fazla insanın çalıştığını, binden fazla mesleki alanda imkanı sunduğunu, 300 farklı noktada bulunan harika bir eğitim kurumu olduğunu belirtti. "Pilot ve teknisyen yoksa en iyi savaş uçağı ne işimize yarar ki? diyen Leyen, Alman ordusundaki mesleki eğitimin bir marka olması gerektiğini bildirdi.

Alman ordusunu hem personel hem de gençler için daha cazip hale getirmeyi hedefleyen Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, personelin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 5 yılda orduya 100 milyon euroluk yatırım yapacak. Bu kapsamda daha sağlıklı çalışma imkanları, modern konaklama, daha esnek kariye planlaması ve iş- aile dengesini sağlanması gibi farklı alanlarda birçok önlem alınması hedefleniyor.  

Bu konularda ilginizi çekebilir