8 °C

Almanya: Suriye'deki ateşkes Afrin'i de kapsıyor

Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler’in Suriye’de 30 günlük ateşkes kararının Afrin'de devam eden Zeytin Dalı Harekatı'nı da kapsadığı iddia edildi.

Almanya: Suriye'deki ateşkes Afrin'i de kapsıyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin hafta sonunda aldığı Suriye'nin tümü için 30 günlük ateşkes kararının Suriye'de devam eden Afrin harekatını da kapsadığını savundu.

Sözcü, "BM Güvenlik Konseyi'nin kararı Suriye'nin bütününden bahsediyor ve Suriye'nin tamamı için 30 günlük bir ateşkes çağrısında bulunuyor." dedi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, bu kararın "bütün taraflar" için geçerli olduğunu ifade eden sözcü, Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter Lindner'in Türkiye'nin Berlin'deki büyükelçisi ile konuyu görüşerek Türk tarafına "BM kararı ile ilgili Almanya'nın görüşünü ilettiğini" belirtti.

Fransa ve ABD de açıklama yapmıştı

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un BM kararının Afrin'i de kapsadığını belirttiği ifade edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, salı günü yaptığı açıklamada BM kararının bütün Suriye için geçerli olduğunu ve Türkiye'nin "bu mutabakatı iyice ve yeniden okuması" gerektiğini ifade etmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı salı ve çarşamba günü yaptığı iki açıklama ile ABD ve Fransa'nın açıklamalarına yanıt verdi.

Açıklamalardan ilkinde Fransa Cumhurbaşkanlığının yaptığı açıklamanın 'gerçeği yansıtmadığı' belirtilirken, Macron ile Erdoğan arasındaki görüşmede Macron'un Afrin'e atıf yapmadığı ifade edildi.

Dışişleri'nden ABD'ye Afrin yanıtı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in 2401 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının Afrin'i de kapsadığına ilişkin açıklaması hakkında, "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün söz konusu BM Güvenlik Konseyi kararının 'Türkiye tarafından iyi okunması' gerektiği yönündeki ifadeleri, her türlü temelden yoksundur ve kararın odak noktasını anlayamadığını ya da bu odağı çarpıtmak istediğini göstermektedir." ifadesini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.