Almanya'da fabrika siparişleri azaldı

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde haziran ayında fabrika siparişleri bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 azalma kaydetti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı verilere göre, Almanya'da bu yılın haziran ayında mevsimsel ve çalışma günlerinden arındırılmış fabrika siparişleri bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 azaldı. 

Yurt içi siparişler haziranda, önceki aya göre yüzde 0,7 artarken, yabancı siparişler yüzde 1,2 azaldı. Euro Bölgesi ülkelerinden yeni siparişler söz konusu dönemde yüzde 8,5 azaldı ancak diğer ülkelerden yeni siparişler yüzde 3,8 arttı.

Almanya’da ara malı üreticilerinin yeni siparişlerinde aylık bazda yüzde 0,7, sermaye malı üreticilerinin siparişlerinde yüzde 0,2 ve tüketim malları siparişinde de yüzde 0,7’lik azalış kaydedildi.

'Dalgalı siparişlerden kaynaklanıyor'

Commerzbank analistlerinden Ralph Solveen konuya ilişkin yayımladığı bilgi notunda, Almanya'nın fabrika siparişlerindeki düşük değerin temel olarak "diğer araçlar" sektöründe her zaman çok dalgalı olan siparişlerden kaynaklandığını bildirdi.

Solveen, bu etki hariç tutulduğunda siparişlerin biraz da yüksek gelebileceğine dikkati çekerek, "Ancak bu, siparişlerin yılın başından beri yana doğru hareket ettiği gerçeğini değiştirmez. Bu nedenle bu durum, Almanya'da en iyi durumda sadece ılımlı ekonomik büyüme beklemeye neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.