7 °C

Almanya'da iltica yasasında değişiklik

Almanya iltica yasasında değişikliği öngören bir paketi karara bağladı

Almanya'da iltica yasasında değişiklik

Almanya ülkeye gelen çok sayıdaki sığınmacı nedeniyle iltica yasasını sertleştiriyor

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel başbakanlığındaki Bakanlar Kurulu, yaptığı toplantıda iltica yasasında çok sayıda değişikliği öngören bir paketi karara bağladı.  

Pakette, sığınmacıların barınması ve bakımı gibi maliyetleri eyaletlerin ve yerel yönetimlerin üstlendiğine dikkat çekilerek yerel yönetimlere verilmek üzere yardımın bu yıl 2 milyar euroya çıkarılacağı ifade ediliyor.

2016’dan itibaren ise federal hükümet, eyaletlere ve yönetimlere, kabul edilen her sığınmacı başına bakım, barınma ve diğer giderler için aylık 670 euro yardım yapılmasını kararlaştırdı. 

Bu para, bir sığınmacının ülkeye ilk başvuruyu yaptığı dönemden bu başvuru sonuçlanana kadar veya en fazla 5 aylık dönem için geçerli olacak.

Bunun için federal hükümetin 2,68 milyar euro  ayırdığı ve bu meblağın yılda 800 bin sığınmacı için hesaplandığı ifade edildi.

Ayrıca sığınmacılar için inşa edilecek konutlar için 500 milyon euro, yetişkin olmayan, 18 yaşından küçük sığınmacıların bakımı için de 350 milyon euronun ayrılacağı kaydedildi.

Öte yandan sığınmacılara ülkeye geldiklerinde kaldıkları ilk barınma merkezinde bulundukları süre içinde verilen “cep harçlığı” gibi nakit yardımın da ayni olarak verileceği ifade edildi. 

Bununla ekonomik gerekçelerle ülkelerinden ayrılan sığınmacıların Almanya'ya gelmesi önlenmek isteniyor. Yine de nakit yardım yapılması durumunda ise bu paranın en fazla 1 ay önceden verilmesi öngörülüyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.