Almanya'da Puigdemont'un gözaltı süresi uzatıldı

Almanya'da gözaltına alınan eski Katalonya lideri Carles Puigdemont dün hakim karşısına çıktı. Mahkeme Puigdemont'un gözaltında tutulmaya devam edilmesine karar verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Almanya'da Pazar günü gözaltına alınan eski Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont dün mahkeme karşısına çıktı. Mahkeme, Katalan liderin iadesi konusunda karar alınana kadar gözaltında tutulmasına karar verdi. Mahkeme kararını Puigdemont'un "kaçma ihtimali" olması ile gerekçelendirdi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Neumünster Mahkemesi'nde basına kapalı olarak görülen duruşma sonrası basın mensuplarına bilgi veren Savcı Georg-Friedrich Guentge Puigdemont'un "sakin" bir görüntü verdiğini söyledi. Savcı, "İade süreci devam ediyor. Bundan sonra iadenin yasalara uygun olup olmadığı incelenecek" dedi.

Başsavcı vekili Ralph Döpper de Pazartesi günkü duruşmanın, Katalan siyasetçinin iadesinin tartışılmasından ziyade, kimlik bilgilerinin tespiti gibi formalitelerden oluştuğunu, iade kararının değerlendirilmesinin "titiz ve doğru olarak yapılması gerektiğini" belirtti.

Katalonya Özerk Bölgesi'nin eski başkanı Carles Puigdemont Avrupa genelinde çıkarılan bir tutuklama emri gereğince Almanya’da tutuklanmıştı. İspanya, Katalan siyasetçinin iadesini talep ediyor.

Eski Katalonya lideri Almanya'da gözaltına alındıEski Katalonya lideri Almanya'da gözaltına alındı

 

Bu konularda ilginizi çekebilir