8 °C

Almanya'nın genel kamu borcu azaldı

Almanya'nın federasyon, eyaletler, belediyeler ve belediye birliklerinin tüm temel ve ilave bütçeleri de dahil genel kamu borcu, geçen yılın son çeyreğinde 2015'in sonuna göre yüzde 0,8 azaldı.

Almanya'nın genel kamu borcu azaldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, Almanya'nın, 2016 yılı 4'üncü çeyrek sonunda federal, eyalet, belediye ve belediye birlikleri düzeyinde tüm temel ve ilave bütçeleri de dahil halka açık olmayan kurumlara, genel kamu bütçesinin borcu 2 trilyon 6 milyar 500 milyon euro oldu.

31 Aralık 2015'e kıyasla söz konusu borç yüzde 0,8 ve bir önceki çeyreğe de göre yüzde 1,2 azaldı. Buna göre Federal borç, son çeyrekte 2015'in sonuna kıyasla yüzde 0,5, eyaletlerin borcu yüzde 1,3 ve belediye ve belediye birliklerinin borcu da yüzde 1,6 geriledi.

Bu dönemde borcu en fazla azalan eyaletler yüzde 19,3'le Saksonya, yüzde 10,3'le Mecklenburg-Vorpommern ve yüzde 8,7 ile de Bayern oldu. Hamburg, Hessen, Schleswig-Holstein, Baden-Württemberg ve Saarland eyaletlerinin borçları ise artış kaydetti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.