7 °C

Almanya’nın ihracatı ve ithalatı azaldı

Almanya'da şubat ayında ihracat yüzde 3,2 ve ithalatta yüzde 1,3 geriledi.

Almanya’nın ihracatı ve ithalatı azaldı

Almanya’nın şubat ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı önceki aya kıyasla yüzde 3,2, ithalatı ise yüzde 1,3 azaldı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) açıkladığı verilere göre, ülkede bu yılın şubat ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat 107,5 milyar euro, ithalat da 88,3 milyar euro oldu. Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası ise 19,2 milyar euro seviyesinde gerçekleşti.

Ülkenin şubat ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı ocak ayına göre yüzde 3,2 ve ithalatı da yüzde 1,3 geriledi. Uzmanlar, Almanya’nın ihracatında 2015 yılından bu yana görülen en büyük düşüşün kaydedildiğini belirtiyor.

Arındırılmamış rakamlara göre ele alındığında ise, şubatta 104,7 milyar euroluk ihracat, 86,3 milyar euroluk da ithalat yapıldı.

Ülkenin bu segmentteki ihracatı 2017’nin şubat ayına kıyasla yüzde 2,4, ithalatı ise yüzde 4,7 artış kaydetti. Almanya, şubatta arındırılmamış rakamlarla 18,4 milyar euro dış ticaret fazlası verdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.