20 °C

Amerikalılar onu Müslüman sanıyor

Amerikan kamuoyunun, ekonomi idaresi konusunda Obama'ya olan güveninin giderek azaldığı belirtildi.

Amerikalılar onu Müslüman sanıyor

COLUMBUS- ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Obama'ya olan güven azalırken, vatandaşların beşte biri Obama'nın Müslüman olduğunu sanıyor.

Güven azalıyor

Bu arada, Amerikan kamuoyunun, ekonomi idaresi konusunda Obama'ya olan güveninin de giderek azaldığı belirtildi.

Associated Press-GfK'nın yaptığı kamuoyu araştırması, 2 Kasım'da yapılacak Kongre seçimlerinden önce Obama'nın ekonomideki performansıyla ilgili Nisan ayında yüzde 44 olan desteğin yüzde 41'e düştüğünü, Obama'nın ekonomi idaresini onaylamayanların oranının ise yüzde 56'yı bulduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 61'i ekonominin kötüye gittiğine ya da değişmediğine, dörtte üçü ise ise Obama'nın görev yaptığı ilk 18 ayda ekonomide dikkate değer düzelmeler beklemenin gerçekçi olmadığına inanıyor.

Haziran'da yüzde 72 olan ekonominin zayıf ya da çok zayıf olduğuna inananların oranı yüzde 81'e çıkarken, Haziran'da yüzde 19 olan ekonominin düzeldiğine inananların oranı ise yüzde 12'ye geriledi.

Kasım ayındaki Kongre seçimlerinde ABD seçmeni için en önemli konunun ekonomi olması bekleniyor.

ABD'de işsizlik oranının yüzde 10 seviyelerinde olması ve ekonomideki büyümenin yılın ikinci çeyreğinde yavaşlaması, ABD'nin yeniden resesyona gireceği endişelerini artırıyor.

Amerikalılar onu müslüman sanıyor

ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırması, vatandaşların beşte birinin Başkan Barack Obama'nın Müslüman olduğunu sandığını ortaya koydu.

Pew Araştırma Merkezinin anketine göre, düzenli olarak kiliseye gitmesine ve defalarca Hristiyan olduğunu söylemesine karşın, Obama'nın gerçekte Müslüman olduğuna inananların sayısı artıyor.

Özellikle Cumhuriyetçilerin üçte biri Obama'nın Müslüman olduğuna inanıyor. Bu düşüncede olanların sayısının, geçen yıla göre iki katına çıktığına işaret ediliyor.

Herhangi bir siyasi partiye bağlı olmayan vatandaşlardan bu görüşü taşıyanların oranı ise bir yıl içinde 8 puan artarak yüzde 18'e çıktı.

Buna paralel olarak, Obama'nın Hristiyan olduğunu düşünenlerin oranı son bir yılda yaklaşık yarı yarıya azalarak yüzde 34'e düştü.

Obama'nın Müslüman olduğunu düşünenlerin yüzde 60'ı, bu görüşü medyadan edindiğini söyledi.

Pew'un araştırması 21 Temmuz ile 3 Ağustos arasında üç bin kişinin katılımıyla yapıldı.

 "Konut piyasasındaki arz fazlası toparlanmayı engelliyor"

Öte yandan, Obama, konut piyasasındaki arz fazlasının ekonomideki toparlanmayı engellediğini söyledi.

Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde Demokrat Parti'nin adaylarına destek vermek için gezilerini sürdüren Obama, Ohio eyaletinin Columbus kentinde bir grup seçmene hitaben yaptığı konuşmada, "Konut piyasasındaki arz fazlası, ekonomideki toparlanmanın yavaşlamasından kısmen sorumlu. Konut piyasası halen bir bütün olarak ekonomide büyük bir ayak bağı" dedi.

"Konut piyasasında gerçekten çok yüksek olan bu stoku eritmek zaman alacak. Yılda 2 milyon konut inşa ediyoruz, sadece 1,4 milyonunu elden çıkarıyoruz" diyen Obama, ABD yönetiminin, ekonomideki büyüme daha fazla yavaşlamaksızın bütçe açığını azaltmasının bir yolunu bulması gerektiğini ifade etti.

Obama, "İnsanlar, tüketiciler, ekonominin güçlendiğinden bir parça emin oluncaya kadar harcamaya başlamayacaklar. Yavaşça, ancak emin şekilde, doğru yönde hareket ediyoruz. Ekonomi güçleniyor. İlerleme kaydettik, ancak ilerleme yeteri kadar hızlı olmadı" diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap