13 °C

Anket sonuçları sterlini geriletti

İngiliz sterlini, Muhafazakar Parti'nin parlamentoda tek başına iktidarı kaybedebileceği endişesiyle düşüşte.

Anket sonuçları sterlini geriletti

İngiliz sterlini İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin oy kaybına işaret eden anketlerin etkisiyle değer kaybediyor.

İngiltere'de 8 Haziran'da yapılacak erken genel seçime ilişkin YouGov'un son anketinde iktidardaki Muhafazakar Parti'nin oylarının beklentinin altında kalabileceğini göstermesiyle İngiliz sterlini sabah saatlerinde ABD doları karşısında yüzde 0,44 kayıpla 1,28020 seviyesine geriledi.

İngiliz sterlini euro karşısında da 0,29 değer kaybederek 1,14600 seviyesini gördü.

İngiliz The Times gazetesinde yayınlanan YouGov'un son anketinde, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin genel seçimde 20 vekil daha az çıkararak toplam 310 milletvekile gerileyebileceği kaydedildi.

Tek başına iktidar için 326 vekil gerekli

İngiliz parlamentosunda tek başına iktidarı sağlamak için toplam 326 vekil çıkarmak gerekiyor. Herhangi bir siyasi parti tarafından bu vekil sayısının elde edilememesi halinde koalisyon oluşturulması gerekiyor. Muhafazakar Parti'nin parlamentoda 330 milletvekili mevcut. Aynı anket ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin ise genel seçimde 28 vekil daha fazla çıkararak 257 vekile ulaşabileceğini gösteriyor.

YouGov'un anketinde Muhafazakar Parti'nin oyların yüzde 43'ünü alabileceği, İşçi Partisi'nin ise yüzde 36 seviyesinde kalabileceği öngörülüyor.

Survation anketi: Fark 6 puan 

Geçen hafta sonunda ITV için Survation şirketi tarafından hazırlanan anket ise Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasındaki farkın sadece 6 puan olduğunu gösteriyordu.

Survation anketi iktidardaki Muhafazakar Parti'nin oy oranının son bir hafta içerisinde yüzde 43 ile değişmediğini, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin oylarını üç puan artarak yüzde 37 seviyesine yükselttiğini işaret etmişti.

8 Haziran'da erken genel seçime gidecek İngiltere'de, Başbakan Theresa May seçim kampanyasını 'Güçlü ve istikrarlı liderlik' sloganıyla yürütüyor.

May, seçmene, kendisinin alternatifinin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn öncülüğünde "bir kaos koalisyonu" olacağı mesajını veriyor.

İktidar partisini 'Ayrıcalıklı azınlık' için çalışmakla suçlayan Corbyn ise seçim kampanyasını "Azınlık değil, çoğunluk için" sloganıyla yapmakta. Corbyn'in propaganda kampanyasında yılda 9 bin sterlini bulan öğrenci harçlarını kaldırmak, demiryollarını ve enerji şirketlerini kamulaştırmak gibi vaatler öne çıkıyor. Corbyn, bankaların ve finans sektörünün vergilerini artırarak oluşan geliri kamu hizmetlerine aktarma sözü de vermişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.