14 °C

AP Başkanı'ndan Berlusconi'ye tepki

Berlusconi'nin kullandığı 'Daha fazla İtalya, daha az Almanya' sloganının halkları karşı karşıya getirdiğini belirten AP Başkanı Schulz, "Berlusconi'nin yaptığı Avrupa'yı bölmektir" dedi

AP Başkanı'ndan Berlusconi'ye tepki

BERLİN - Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Almanya'yı hedef alan sözlerine tepki göstererek, "Berlusconi'nin seçim kampanyasında kullandığı 'Daha fazla İtalya, daha az Almanya' sloganı halkları karşı karşıya getiriyor" ifadelerini kullandı.

Almanya'da 25 Mayıs'taki Avrupa Parlamentosu seçimleri için çalışmalarını sürdüren Schulz, SPD Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Seçimlerde, "Daha fazla İtalya, daha az Almanya" sloganını kullanan Berlusconi'nin, "Almanlara göre, Yahudi toplama kampları hiç olmadı" ifadesinin hatırlatılması üzerine Schulz, Berlusconi'nin söylediklerinin tehlikeli olduğunu söyledi. Berlusconi'nin seçimde oy oranını artırabilmek için bu tür yöntemlere başvurduğunu vurgulayan Schulz, şöyle konuştu: 

"Berlusconi'nin yaptığını tehlikeli buluyorum"

"Berlusconi, seçim kampanyasında kullandığı 'Daha fazla İtalya, daha az Almanya' sloganıyla halkları karşı karşıya getiriyor. Bu ifadelerin, bizlerin Avrupa Birliği'nin temellerini atarken, onu inşa ederken sahip olduğumuz duygu ve düşüncelerin tam tersi. Uluslar, halklar arasında sınırları kaldırma ve işbirliği yapma hedefimizin tam tersi sözler. Berlusconi'nin yaptığı Avrupa'yı bölmektir. Ben bunu tehlikeli buluyorum." 

AP seçimlerinde SPD'nin liste başı adayı Schulz, Berlusconi'nin kendisini hedef alan, "Almanlara göre, Yahudi toplama kampları hiç olmadı" sözlerine de tepki gösterdi. Schulz, "Savaş sonrasında kurulan yeni Almanya, herkese örnek olacak şekilde tarihiyle yüzleşmiştir. Kendi tarihine ilişkin tüm sorumluluğu üstlenmiş ve bundan doğru sonuçlar çıkarmıştır" diye konuştu.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap