Apple'dan gövde gösterisi

Apple düzenlediği lansmanda yeni nesil iPhone: 'iPhone 6' ile birlikte akıllı saati 'Apple Watch'u da tanıttı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NEW YORK - Apple, yeni akıllı telefon modelleri olan iPhone 6 ve daha geniş ekranlı modeli iPhone 6 Plus'ı kamuoyuna tanıttı. 

Apple, teknoloji meraklılarının sabırsızlıkla beklediği yeni ürünlerini Cupertino'da düzenlediği törenle tanıttı. 30 sene önce Steve Jobs'ın Macintosh'u açıkladığı Cupertino'daki Flint Center'da yapılan tanıtımda iPhone 6'nın 4.7 inç ekran genişliği ve 6.9 mm kalınlığa, iPhone 6 Plus'ın ise 5.5 inç ekran genişliği ve 7.1 mm kalınlığa sahip olduğu duyuruldu. 

Apple yeni telefonlarda ekran büyüklüğünün yanında çözünürlük, ses kalitesi ve işlemci hızının da artırıldığını bildirdi. iPhone 6'da 8 megapiksel çözünürlüğe sahip iSight kamera bulunuyor. Yeni A8 işlemcinin de mevcut telefonlara göre yüzde 50 daha hızlı olduğu kaydedildi. 

ABD'de 19 Eylül'de piyasa çıkacak modellerden iPhone 6'nın iki yıl sözleşmeli fiyatı bellek büyüklüğüne göre 199 dolardan, iPhone 6 Plus'ınki ise 299 dolardan başlayacak.  

Yeni iPhone'lar 19 Eylül'de ABD ile birlikte, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Singapur ve Hon Kong'da satışa sunulacak. Yıl sonuna kadar yeni cihazların 115 ülkedeki mağazalarda olması planlanıyor. 

Yeni işletim sistemi iOS 8

Yeni iPhonelar Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 8 ile birlikte gelecek. iOS 8'de sağlık ve ev kitleri (HealthKit, HomeKit) ile Apple bilgisayar ve mobil cihazlar arasında veri paylaşımını kolaylaştıracak uygulamalar yer alıyor.  

HealthKit adı verilen yeni uygulama ile kilo, kalori, kan basıncı, nabız gibi veriler toplanarak sağlıklı bir yaşam ve kilo kontrolünün sağlanması için imkan sunulacak.  

Yeni sistemde sağlanacak başka bir kolaylık ise Mac bilgisayarlar ile mobil cihazlar arasında şarkı, film, kitap, fotoğraf gibi veri paylaşımının kolaylaştırılması olacak. 

Apple'ın ilk akıllı saati: Apple Watch

watchg.jpg

Apple'ın ilk akıllı saati Apple Watch, kullanıcılarına mesaj aldıkları zaman uyarı gönderen bir sisteme sahip olacak. Akıllı saatte Apple'ın kişisel asistanı 'Siri'de kullanıcılara hizmet verecek.

6 farklı kayışa ve iki farklı ekran ölçüsüne sahip olan Apple Watch'un sahip olduğu minik LED'ler, kalp ritminizi okuyabiliyor. 2015 yılında piyasaya sürülecek olan Apple Watch, 349 dolar (750 TL) fiyata sahip olacak.

Apple Watch, iPhone 5, 5c, 5s, 6, ve 6 Plus ile birlikte kullanılabilecek.

ApplePay ile yeni ödeme sistemi

Apple, yeni cihazların yanı sıra iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile çalışan yeni ödeme sistemi ApplePay'i de dünyaya duyurmuş oldu. Şirketin, American Express, MasterCard, Visa ve önde gelen perakende zincirleri ile anlaşma yaptığı ve bu kartların Apple'ın ödeme platformunda kullanılabileceği kaydedildi. 

NFC adı verilen sistemde kredi kartı bilgileri ve numaralarının toplanmadığı, sadece kullanılan telefonda tutulan numaranın alış veriş yapılan kurumlara da verilmediği belirtildi. "Cüzdanlara veda" sloganı ile tanıtılan uygulamada ödeme sırasında TouchID sensörüne dokunularak ödeme yapılabiliyor.  

Kredi kartlarının bu sistemde kullanılabilmesi için telefonla kartların fotoğrafı çekilerek telefonun Passbook hesabına kaydediliyor. Apple tarafından onaylanan hesaplarla alışveriş sırasında ödeme yapılıyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir