11 °C

Avrupa Ukrayna'ya engelsiz ticaret kapısını açıyor

AB Ukrayna'ya bu yıl yürürlüğe girmesi beklenen ikili serbest ticaret anlaşmasını beklemeden, 500 milyon nüfuslu tüketici kitlesine engelsiz erişim hakkı verdi

Avrupa Ukrayna'ya engelsiz ticaret kapısını açıyor

BRÜKSEL- Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'ya yılda 500 milyon euro değerinde ticaret ayrıcalıkları tanımayı kabul ederek, Nisan sonundan itibaren Ukrayna mallarının Avrupa Birliği'ne gümrüksüz girişinin önünü açtı.

Ukrayna'nın Rusya'dan uzaklaşmasını desteklemek amacıyla, AB Ukrayna'ya bu yıl yürürlüğe girmesi beklenen ikili serbest ticaret anlaşmasını beklemeden, 500 milyon nüfuslu tüketici kitlesine engelsiz erişim hakkı vermiş oluyor.
              
Avrupa Parlamentosu'nun anlaşmayı onaylayan Uluslararası Ticaret Komitesi'nin üyelerinden Daniel Caspary, "Ukrayna halkı Bağımsızlık Meydanında demokrasi ve hukukun üstünlüğü için mücadele etti. AB onları yarı yolda bırakmamalı" dedi.
              
Bu karar, Ukrayna'nın devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukovich'in Rusya'dan mali yardım alma karşılığında   reddettiği AB ile ticari ve yardım anlaşmasının bir anlamda  yeniden canlandırılması oluyor.
              
AB yetkilileri ve Ukrayna başbakanı bugün Brüksel'de  başlayacak olan iki günlük AB zirvesinde anlaşmayı  imzalayacaklar.
              
Avrupa Parlamentosu da AB'nin tek yanlı olarak aldığı destek kararını Nisan'da onaylayacak.
              
Anlaşmaya göre 23 Nisan'dan itibaren Avrupa Birliği ülkelerine girecek olan Ukrayna malları üzerindeki gümrük vergisinin yüzde 98'i kaldırılacak. 487 milyon euro değerindeki bu uygulama Ukrayna'nın  iflas halindeki ekonomisine destek olacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.