Azerbaycan referandum için sandık başına gitti

Azerbaycan'da halk, anayasada değişiklik için sandık başına gitti.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Seçmenler, Azerbaycan Anayasasının 29 maddesinde değişiklik öngören referandum için oy kullandı.

Azerbaycan’da referandum heyecanı yaşanıyor, Azerbaycan’da oy verme işlemi Türkiye saatiyle 7’de başladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de sabah saatlerinde oyunu kullandı. Referandumda şeffaflığa da büyük önem verildi.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komitesi'nden (MSK) yapılan açıklamada, referandumun saat 08.00 itibarıyla resmen başladığı belirtildi. Yaklaşık 5 milyon 260 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, Bakü ve diğer illerde kurulan 5 bin 627 sandıkta oy kullanılıyor. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları için 38 noktada seçim merkezleri kuruldu.

Referandumu, Türk milletvekilleri de gözlemci olarak takip etti. Ak Parti Adana Milletvekili, Azerbaycan Türkiye Dostluk grubu başkanı Necdet Ünüvar, Seçimlerin demokratik kurallar dâhilinde hakkaniyet çerçevesinde yapılıp yapılmadığına bakmak üzere burada olduklarını belirterek, ‘’Bir sükûnet içerisinde Azerbaycan Halkı tercihini yapıyor’’dedi. Ak Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, Oy kullanmayla ilgili işlemler düzenli bir şekilde yapıldığını belirterek, ‘’Her geldiğimizde daha düzenli bir şekilde yapıldığını görüyoruz. ‘’dedi.

Referandumda Azerbaycan Anayasasında 29 maddede değişiklik yapılması öngörülüyor.

Anayasa değişikliğiyle Azerbaycan cumhurbaşkanı birinci yardımcısı ve yardımcıları görevlerinin oluşturulması, cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması ve cumhurbaşkanına erken cumhurbaşkanı seçimi ilan etme yetkisinin verilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı seçilme yaşının ‘’en az 35 olması’’ ibaresi de Azerbaycan anayasasından kaldırılıyor.

Etiketler