25 °C

Barroso'dan Kıbrıs sürecine destek

AB Komisyonu Başkanı'na göre Kıbrıs'ta müzakerelerin tamamlanma şansı var

Barroso'dan Kıbrıs sürecine destek

 

BRÜKSEL - AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün 71. kez bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından okunan ortak açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

Barroso, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs'taki ortak açıklamanın "iki liderin çözüm görüşmelerine bağlılığının ve üstlendikleri sorumluluğun düzeyini ve 3 Eylül 2008'de başlayan kapsamlı müzakerelerde sağlanan önemli ilerlemeyi gösterdiğini" belirtti.

Bu kazanımlar, Kıbrıs'taki müzakerelerin birkaç ay içinde tamamlanma şansı bulunduğunu ve çözümün ulaşılabilir olduğunu açıkça göstermektedir" diyen Barroso, AB Komisyonu'nun her iki liderin kısa sürede çözüme ulaşılması için gösterdiği çabalara tam destek verdiğini ve bu süreci desteklemek için gerekli tüm yardıma hazır olduğunu vurguladı.

Müzakereleri çok yakından izlediklerini belirten Barroso, Avrupa topraklarında uzun geçmişe dayanan bu sorunun aşılmasını umduğunu kaydetti.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 71. kez buluşan Talat ve Hristofyas adına ortak açıklamayı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer yapmıştı.

Her iki liderin de hazır bulunduğu sırada Downer tarafından okunan ortak açıklamaya göre, liderler, müzakerelerde şu ana kadar sağlanan ilerleme ve farklılıklar konusunda kendi toplumlarına açıklama yapabilecek.

Ortak açıklamada Kıbrıs sorununa en kısa sürede çözüm bulunması için ciddi çaba gösterdiklerini belirten liderler, BM Genel Sekreteri'ne, iyi niyet misyonu çerçevesinde verdiği desteğe ve BM Güvenlik Konseyi'ne teşekkür etti.

Müzakerelerde bugüne kadar, "Yönetim ve Güç Paylaşımı", "AB Konuları" ile "Ekonomi" başlıklarında önemli ilerlemeler sağlandığını ve bundan dolayı cesaretlendiklerini belirten liderler, kararlılıkla, Kıbrıs sorunuyla ilgili diğer konuları da çözüp, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm olacağına inandıklarını kaydetti.

Müzakereler devam ederken, "her konuda anlaşmadan hiçbir konuda anlaşılamamış olduğu" konusunda anlaşmaya varıldığını anımsatan liderler, ortak hedefin kapsamlı bir çözüme ulaşmak, karşılıklı, kabul edilebilir bir anlaşmayı aynı anda ayrı referanduma sunmak olduğunu belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap