13 °C

Barzani: Petrol parası Halkbank üzerinden aktarılacak

IKBY Başbakanı Barzani, "İhraç edilen petrol parası, Halkbank üzerinden aktarılacak" dedi.

Barzani: Petrol parası Halkbank üzerinden aktarılacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ihraç edilen petrol parasının Halkbank üzerinden ülkesine aktarılacağını bildirdi.

Barzani, Erbil'de katıldığı bir konferans sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Daha önce ihraç edilen petrolden elde edilen para direkt Kürdistan bölgesine geliyordu. Fakat bundan sonra satılan petrol paraları önce Halkbank'a yatırılacak, ardından bize gelecek" dedi. 

Kürt bölgesindeki başkanlık krizine de değinen Barzani, bu sorunu çözmek için siyasi partiler arasındaki görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olarak sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduklarını vurguladı.

Parlamentoda sandalyesi bulunan 5 siyasi partinin katılımıyla 13 Eylül'de yapılacak toplantıda bir sonuç çıkmasını temenni ettiklerini dile getiren Barzani, "Bölgedeki gelişmeler, özellikle de terörist örgüt DAEŞ'e karşı verdiğimiz savaş ve ekonomik kriz, tarafların daha erken uzlaşmaya varmasını zorunlu kılıyordu. Ancak yine de toplantıların devam ediyor olması sevindiricidir" diye konuştu. 

Merkezi Irak hükümetiyle yaşanan sorunların çözümü için Bağdat'a gitmeye hazır olduğunu kaydeden Barzani, "Bağdat ile iyi bir diyaloğumuz var. Fakat onlar da biz de kendi iç sorunlarımızla meşgulüz. Ancak ilişkilerimiz iyidir" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap