7 °C

Berlusconi'ye yüksek mahkemeden kötü haber

İtalya'da yüksek mahkeme, eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin Mediaset davasından aldığı iki yıl tüm kamu görevlerinden men cezasını onayladı. Eski Başbakan, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılamayacak

Berlusconi'ye yüksek mahkemeden kötü haber

ROMA - Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin açıkladığı karara göre, şirketiyle Amerikan filmlerinin alım satımında vergi kaçırdığı gerekçesiyle geçen yaz dört yıl hapis cezasına mahkum edilen Berlusconi'nin iki yıl boyunca kamu görevlerinde bulunmasına da yasak geldi. 

Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday olmak istediğini belirten 77 yaşındaki Berlusconi'nin bu hayali de bu karar sonrası bitmiş oldu. 

La Repubblica gazetesine konuşan Anayasa Mahkemesi hakimlerinden Massimo Luciani, durumu ceza hukukunun 28. maddesi ve kamuoyunda Severino yasası olarak bilinen mevzuat kapsamında değerlendirilen Berlusconi'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine de giremeyeceği hususunda Yargıtay'ın bu kararı sonrasında bir şüphe kalmadığını ifade etti. 

Kamu görevlerinden men kararını engellemeye çalışan ancak bunu başaramayan Berlusconi'nin avukatlarından Niccolo Ghedini, Yargıtay'ın kararını üzüntüyle karşıladıklarını, konuyu Strasbourg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımayı düşündüklerini ifade etti. 

Berlusconi'nin partisi Forza Italia milletvekillerinden Maria Stella Gelmini, karara rağmen Berlusconi'nin lider olarak kalmaya devam edeceğini söyledi. 

Cezası daha önce çıkarılan bir af yasası kapsamına alınan ve bu nedenle dört yıldan bir yıla düşen deneyimli siyasi lider, yaşı nedeniyle hapse girmeyecek. Bu nedenle, Berlusconi'nin bu davadan kesinleşen mahkumiyetini nasıl bir sosyal hizmet uygulamasıyla çekeceği 10 Nisan'da belli olacak. Berlusconi, daha önce ev hapsi yerine sosyal hizmet talebinde bulunmuştu. 

Berlusconi, Mediaset davasında daha önce bir yıl kamu görevlerinden men cezası almış ancak Milano Temyiz Mahkemesi'nde yapılan yeniden hesaplama ile bu süre iki yıla çıkarılmıştı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.