12 °C

BM: Suriye'deki ateşkes uzatılmalı

BM Genel Sekreteri Ban, "Suriye'deki ateşkesi, insani yardımların dağıtılması ve sahada siyasi diyalog ortamının hazırlanması için en az iki hafta sürdürmeliyiz. Ama, bu süreyi de uzatmalıyız" dedi.

BM: Suriye'deki ateşkes uzatılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Cenevre Ofisi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının, bazı vakalar dışında büyük ölçüde uygulandığını söyledi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG), anlaşmanın devamı ve ihlallerin yayılmasını engellemek için çalıştığına işaret eden Ban, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin 7 Mart'ta başlayacağını hatırlattı.

"Ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını görüyoruz"

Suriye'de çatışan taraflara sözlerini yerine getirme çağrısında bulunan Ban, şöyle konuştu:

"Suriye'deki ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını görüyoruz ve insani yardımların dağıtılması ve sahada siyasi diyalog ortamının hazırlanması için en az iki hafta sürdürmeliyiz. Ama, bu iki haftalık süreyi de uzatmalıyız. Taraflar, anlaşmaya iki hafta bile uymazlarsa insanlık için sorumlu olduklarını nasıl söylerler? Suriye'de iki hafta sürecek çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını uzatmalıyız" dedi.

Suriye'de rejim ve Rus güçlerinin, cumartesi günü yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını, ikinci gününde 35 kez ihlal ettiği bildirilmişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.