BM'den Güney Sudan'da ''ciddi gıda krizi'' uyarısı

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Güney Sudan'da insani yardım ajanslarının, yıl sonuna doğru ciddi bir gıda krizi yaşanacağı uyarısında bulunduğunu bildirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Güney Sudan'da insani yardım ajanslarının, yıl sonuna doğru ciddi bir gıda krizi yaşanacağı uyarısında bulunduklarını bildirdi.

OCHA'dan yapılan açıklamada, insani yardım kuruluşlarının, Güney Sudan'da devam eden şiddet, yerinden edilme ve gıda üretim imkanlarını engelleyen genel güvensizliğin yıl sonu gibi ciddi bir gıda krizine neden olacağı uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, yolların kapanmasına neden olan yağışlı sezonun insani yardım kuruluşlarının yardıma muhtaç insanlara ulaşımını engelleyeceği belirtilirken, Güney Sudan'da, yüksek risk altındaki 3 milyon 700 bin kişi dahil, yaklaşık 7 milyon insanın gıda güvensizliği riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

İnsani yardım kuruluşlarının haziran ayına kadar 3 milyon 200 bin muhtaç kişiye ulaşmayı planladığı kaydedilen açıklamada, çoğunluğu çatışmalardan doğrudan etkilenenler olmak üzere, Güney Sudan'da bir milyondan fazla kişiye insani yardımda bulunulduğu belirtildi.

Öte yandan, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos'un yarın ABD'nin Başkenti Washington'da, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Başkanı (USAID) Rajiv Şah ve Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO) Genel Direktörü Kristalina Georgieva ile bir toplantı gerçekleştirecek.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir