6 °C

BND, Amerika'yı dinlemiyor

BND Başkanı Gerhard Schindler, aydınlatılmaya muhtaç olmayan yerde de dinleme olmayacağını belirtti

BND, Amerika'yı dinlemiyor

BERLİN - Alman Dış İstihbarat Servisi BND Başkanı Gerhard Schindler, Almanya'nın ABD'yi dinlemediğini söyledi.

Schindler, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF'ye yaptığı açıklamada, BND'nin federal hükümet tarafından verilen net direktiflere göre hareket ettiğini ve bu direktifler arasında ABD'nin ''aydınlatılması gereken nesne" olarak yer almadığını söyledi.

Gerhard Schindler, aydınlatılmaya muhtaç olmayan yerde de dinleme olmayacağını belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya'daki dinleme faaliyeti ile ilgili Federal Meclis'te (Bundestag) araştırma komisyonu kurulduğunun hatırlatılması üzerine de Schindler, bunu ilgiyle izleyeceklerini ve parlamentoya destek vermeye  hazır olduklarını kaydetti.

Söz konusu durumlarda uluslararası alanda işbirliğine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Schindler, NSA ile daha önce birlikte çalıştıklarını, gelecekte de birlikte çalışacaklarını kaydetti.

Der Spiegel dergisi,  NSA eski sistem analisti Edward Snowden'ın belgelerine dayandırdığı haberinde, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) 122 devlet ve hükümet başkanı hakkında bilgi topladığına ilişkin yeni bir belgelerin orta çıktığını ve Almanya Başbakanı Angela Merkel hakkında da 300'den fazla veriyi kaydettiğini yazmıştı.

Snowden'ın geçen yılın ortalarında basına sızdırdığı belgelerle NSA'nın dünya genelindeki dinleme faaliyetleri ortaya çıkmış ve  NSA'nın Alman vatandaşlarını ve aralarında Başbakan Merkel'in de yer aldığı birçok siyasetçiyi dinlediği iddia edilmişti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.