Bosna'da protestolar dinmiyor

Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup binanın önündeki caddeyi araç trafiğine kapattı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SARAYBOSNA - Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan bir grup, binanın önündeki caddeyi araç trafiğine kapattı. 

Yaklaşık 200 kişiden oluşan grubun Cumhurbaşkanlığı önünde toplanmaya başladığı dakikalarda güvenlik nedeniyle bina boşaltıldı. 

Alınan bilgiye göre, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Jelyko Komşiç, Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Başkanı Jivko Budimir ve FBIH Başkan Yardımcısı Mirsad Kebo da diğer çalışanlarla birlikte binadan ayrıldı. 

Cumhurbaşkanlığı önünde toplanan göstericilerden Haris Abdiçeviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu şirketinde çalıştığını ve 20 ay maaş alamadıklarını, bunun büyük bir ayıp olduğunu söyledi. 

Tekerlekli sandalyedeki oğlu ile Cumhurbaşkanlığı önüne gelen Mirsada Begoviç de ülkede özellikle engelli vatandaşlara yönelik uygulanan politikaların yeterli olmadığını ve bu vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için bazı adımların atılması gerektiğini belirtti. 

Şiddeti hiçbir zaman desteklemediğini kaydeden Begoviç, ''Yakıp yıkmayı, holiganlık yapmayı desteklemiyorum. Sadece halkın düşündükleri söyleme hakkını destekliyorum'' dedi. 

Öte yandan, Una-Sana Kantonu hükümetinin istifası talebiyle dört gündür protestoların düzenlendiği Bihaç'ta, Kanton Başbakanı Hamdiya Lipovaça'nın dün gece istifa etmesinin ardından bugün sessizlik hakim. 

Bosna Hersek'in Tuzla kentinde geçen çarşamba başlayan, ardından tüm ülke geneline yayılan gösteriler nedeniyle bugüne kadar dört kanton başbakanı istifa ederken, gösterilerde 300'den fazla kişi yaralanmış, 17 kamu binası zarar görmüştü. 

Bu konularda ilginizi çekebilir