Cava adasında yanardağ felaketi

Endonezya’da Kelud Yanardağı’nın faaliyete geçmesinin ardından bir ev çöktü ve iki kişi hayatını kaybetti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CAVA- Endonezya'nın Cava adasında Kelud yanardağının patlaması ardından binlerce insan bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Yanardağdan yayılan kül bulutu ve kaya parçaları, 130 km kadar uzaklıktaki Surabaya kenti dahil olmak üzere çok geniş bir alana yayıldı.

Kül yığını yüzünden bazı evlerin çöktüğü ve iki kişinin enkaz altında can verdiği bildiriliyor. Bazı yerleşim merkezlerinin 4 cm. kül tabakasıyla kaplandığı haber veriliyor.

Görüş uzaklığının azalması yüzünden Surabaya, Solo ve Yogyakarta havaalanları ulaşıma kapatıldı. Yanardağdan yayılan kül ve kaya parçalarının uçakların motorlarını tahrip etmesinden kaygı duyuluyor.

Yogyakarta havaalanı genel müdürü Andi Wirson, "Halen yanardağdan yayılan kül tabakası, pisti ve apronu tamamen kaplamış durumda. Pistteki kül tabakası 5 cm kalınlığında." dedi.

Yetkililer, dün yanadağın patlamasından bir saat kadar önce alarm verdi ve yanardağın çevresindeki 10 kilometrelik alanda bulunan 36 köyde yaşayan 200 bin dolayındaki insana, evlerini tahliye etmeleri çağrısında bulundu. Ancak yöre halkının tümüyle bölgeden ayrılıp ayrılmadığı belirsiz.


Endonezyalıların pek çoğunun yanardağ patlamalarına alışık olduğu ve evlerini bırakıp gitmeye yanaşmadıkları belirtiliyor.

AFP ajansı, bazı insanların bu sabah değerli eşya ve giyeceklerini almak için yeniden evlerine döndüğünü, ama yanardağın sürekli olarak püskürttüğü kül ve kaya parçaları yüzünden yeniden kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.

Faaliyet göstermeye birkaç hafta önce başlayan Kelud yanardağı, bundan önce 1990'da patlamış, onlarca kişinin ölümüne yol açmıştı. 1919'daki patlamadaysa 5000 dolayında insan ölmüştü.
Endonezya'da 130 dolayında faal yanardağ bulunuyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir