9 °C

Çin, 310 milyar dolarlık şirkete el koydu

Çin hükümeti, ülkenin en büyük özel şirketlerinden biri olan 310 milyar dolar değerindeki Anbang Insurance Group'a el koydu.

Çin, 310 milyar dolarlık şirkete el koydu

Çin devleti, ülkenin en büyük özel şirketlerinden Anbang Insurance Group'a el koydu.
Çin sigortacılık sektörü düzenleme kurumu, yaptığı yazılı açıklamada Anbang'ın yasa ve düzenlemeleri ihlal ettiğini ve "şirketin borç ödeme gücünün ciddi şekilde tehlikeye girebileceğini" belirtti. Açıklamada ayrıntı yer almadı.

Kurum, ayrıca Anbang'ın ana hissedarlarından yönetim kurulu başkanı Wu Xiaohui'nin mali suçlar nedeniyle yargılandığını bildirdi. Yurtdışında yaptığı satın almalarla bilenen ve 30 milyar dolara yakın tutarda şirket ve gayrimenkul satın alan Anbang'ın yöneticisi Wu Haziran ayında tutuklanmıştı.

Global Fortune 500 listesinde 139. sırada

Bir yıl süreyle el konulan şirket Global Fortune 500 listesinde 139. sırada bulunuyor. Aktiflerinin büyüklüğü ise 310 milyar doları buluyor.

Şirkete el konulması, Pekin'in mali riskler nedeniyle büyük yurtdışı yatırımları olan şirketlere bile el koymaktan çekinmeyeceğini gösteriyor.

Çin'deki başlıca özel sektör şirketlerinden birine el konulması Komünist Parti'nin finansal riskleri azaltma politikasını sürdürmek için neleri göze alabileceğini gösteriyor ve özel şirketlere de bir uyarı niteliği taşıyor.

Sigortacılık sektöründen üç kaynak, Anbang'ın bir süredir hükümetin hedefinde olduğunu, ancak bunun şirketin finansal sistem için yarattığı risklerden ziyade Anbang'la ilgili özel sebeplerden kaynaklandığını ifade etti.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.