11 °C

Çin firmasından Apple'a fikri mülkiyet davası

Yishijia internet teknolojileri firması, Apple ile Woshan adlı yerel bilişim teknolojileri firmasına yaklaşık 33 bin lira tutarında tazminat davası açtı

Çin firmasından Apple'a fikri mülkiyet davası

ŞANGHAY -  Çinli bir teknoloji firması, teknoloji devi Apple'ı fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği ve haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle dava etti. 

Şinhua ajansı, merkezi Şanghay'da bulunan "Yishijia" internet teknolojileri firmasının, Apple ile Woshan adlı yerel bilişim teknolojileri firmasına 100 milyon yüen (yaklaşık 33 bin lira) tutarında tazminat davası açtığını duyurdu. 

Şanghay'daki Orta Halk Mahkemesi'nin açılan davayı kabul ettiği ve yasal prosedürün işlemeye başladığı aktarıldı. 

Yishijia firması, nisan ayında kendi geliştirdiği "Homevv" adlı elektronik alışveriş uygulamasını Apple Store'a satmak istemişti. Apple, Woshan bilişim teknolojileri firmasının aynı adlı ve içerikli uygulamayı daha önce platforma soktuğu gerekçesiyle talebi reddetmişti. 

Lishijia, Woshan'ın uygulamasının Apple Store'dan çıkarılması ve yerine kendilerinin 2010 yılından bu yana telif haklarını elinde bulundurdukları uygulamanın konulmasını istemiş, ancak sonuç alamamıştı.  

Apple, son yıllarda Çin'de birçok davayla karşı karşıya kaldı. Geçen yıl Cıcın teknoloji şirketi, Apple'ın Siri yazılımının kendi yazılımları "Xiao i Robot"un taklidi olduğunu öne sürmüştü. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.