12 °C

Çin'de gemi faciası: 440 kişi kayıp

Çin'de içinde 458 kişinin bulunduğu yolcu gemisi battı. Şu ana kadar toplamda 13 kişinin kurtarıldığı ve 5 kişinin öldüğü açıklandı. Batan geminin kaptanı ve baş mühendis gözaltına alındı

Çin'de gemi faciası: 440 kişi kayıp

Çin'in Yangze Nehri'nde mürettebatla birlikte içinde 458 kişinin bulunduğu gemi, iddiaya göre fırtınaya yakalanarak battı.

Çin'de 458 kişiyi taşıyan geminin batmasının ardından sağ kurtulan gemi kaptanı ile baş mühendis gözaltına alındı. 

Çin basınında batan gemiye ilişkin çıkan haberlerde, 458 kişiyi taşıyan Dongfancışing (Doğu Yıldızı) adlı yolcu gemisinin ülkenin merkezindeki Hubey eyaletinde bulunan Yangtze Nehri'nde batmasının ardından sağ olarak kurtulan gemi kaptanı ve baş mühendisin sorgulanmak üzere gözaltına alındığı belirtildi. 

Geminin batma nedeni tam olarak açıklanmazken, kasırgaya yakalanan geminin iki dakika içinde battığı ve gemiden herhangi bir imdat çağrısının alınmadığı kaydedildi.  

Çin Ulaştırma Bakanlığı da, yapılan ilk incelemede gemiye kapasitesinin üstünde yolcu alınmadığını açıklarken, geminin yaklaşık 77 metre uzunluğunda, 534 yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğu ve gemide yeterli sayıda can yeleğinin bulunduğu belirtildi. 

 

13 kişi kurtarıldı, 5 kişi öldü

Çin Başbakanı Li Kıçiang'ın, kurtarma çalışmalarını yerinde izlemek amacıyla bölgeye ulaştığı bildirilirken, şu ana kadar toplamda 13 kişinin kurtarıldığı ve 5 kişinin öldüğü açıklandı. 

Diğer yandan batan geminin, Şanghay'daki bir seyahat acentesinin düzenlediği gemi turu olduğu belirtilirken, gemide yaşları 3 ile 83 arasında değişen 406 yolcunun yanı sıra 47 mürettebat ve 5 turizm acente görevlisinin bulunduğu ifade edildi. 

5-173.jpg

4 binden fazla kişi kurtarma çalışmalarına katıldı

Kayıp yolcular için bölgede büyük çaplı arama kurtarma çalışması başlatılırken, 36 gemi ve 117 tekne ile birlikte 4 binden fazla kişinin kurtarma çalışmaları için seferber olduğu kaydedildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap