Çin'de TÜFE aynı kaldı, ÜFE düştü

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de üretici fiyatlarındaki düşüş devam ederken, enflasyon düşük kaldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PEKİN- Çin'de fabrika çıkış fiyatları 1990'lardan bu yanaki en uzun süreli düşüşünü devam ettirirken, enflasyon Ocak'ta durgun kaldı ve dünyanın en büyük 2. ekonomisinde talepte yumuşamaya işaret etti.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre Çin'de tüketici fiyatları endeksi yıllık bazda yüzde 2.5 hızlanarak, Aralık ayından değişiklik göstermezken, üretici fiyatları endeksi yüzde 1.6 düştü. Çin'in ekonomik verileri, 1 hafta süren Çin Yeni Yılı tatilinin zamanının değişmesinden ötürü Ocak-Şubat verileri karışık. 

Enflasyon verisi, Çinli liderlere, analistlerin 2014'te 24 yılın en yavaş düzeyi olacağını öngördüğü ekonomik büyümeyi destekleme imkanı tanıyabilir. İktidardaki Çin Komünist Partisi, Başbakan Li Keqiang'ın taban seviyesinin yüzde 7 olacağını söylediği büyümeyi koruyarak, kredi genişlemesini ve aşırı harcamayı kontrol altına almaya çalışıyor.

Credit Suisse Group AG bu  hafta Ocak ayı TÜFE beklentilerini, tatildeki zayıf perakende satışları ve kuş gribinden ötürü azalan et tüketimini gerekçe göstererek yüzde 3'ten yüzde 2.2'ye indirmişti. Şirket ayrıca yıllık enflasyon tahminini de yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürdü.

Credit Suisse ekonomistleri, Çin Merkez Bankası'nın raporunu referans göstererek, "Merkez bankası enflasyondaki hızlanma endişelerini düşürüyor gibi görünüyor" dedi.

Etiketler