25 °C

Çin'de yolsuzlukla mücadelede yeni tedbirler

Çin Devlet Konseyi, yolsuzlukla mücadele amacıyla yetkililerin kendileri ve ailelerinin yurt dışı varlıklarını beyan etmeleri talimatı verdi. Yeni düzenleme kapsamında ilçe düzeyi kamu görevlisi ve kamu şirketlerinin orta ve üst düzey yöneticilerinin de yurt dışı varlıklarını beyan etmesi gerekecek.

Çin'de yolsuzlukla mücadelede yeni tedbirler

Çin Devlet Konseyi, devlet yetkililerine yönelik varlık beyanı düzenlemelerini sıkılaştırarak kamu personeline yurt dışı varlıklarını da bildirmeleri talimatını verdi.

Konseyden yapılan açıklamada ayrıca, ilçe düzeyi ve üzeri kamu personelinin medeni hal, yurt dışı seyahati, hukuki ceza kaydı, maaş haricindeki kazanç, gayrimenkul varlığı, hisse senedi, fon ve diğer yatırımlarını doğrudan Çin Komünist Partisine (ÇKP) rapor etmeleri gerektiği vurgulandı.

Düzenleme kapsamındaki yetkililerin, eş ya da çocuklarının bir yıldan fazla yurt dışında çalışıp çalışmadığını ve yakın akrabasının tüm yurt dışı varlıklarını da ÇKP'ye beyan etmesi gerekecek.

Çin, yolsuzlukla mücadele kapsamında 2010'dan itibaren vali yardımcısı düzeyi ve üzeri yetkililerin, medeni hal, gelir durumu, seyahat bilgileri gibi kalemlerden oluşan 14 farklı kategoride beyan zorunluluğunu içeren yasayı yürürlüğe koymuştu.

Ülkede ilgili yasayı ihlal ettikleri tespit edilen 9 bin 100 yetkilinin terfi hakkı dondurulmuş, 124 bin 800 kişi ise yanlış beyanda bulundukları gerekçesiyle çeşitli disiplin ve hukuki cezalara çarptırılmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap