16 °C

Çin'den Suriye açıklaması: Peşin bir hükme varılmamalı

Çin'den Doğu Guta kentinde yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırı ile ilgili yapılan açıklamada, konuyla ilgili bilimsel inceleme yöntemlerine dayalı kapsamlı, tarafsız bir soruşturma yapılması, ancak bunun öncesinde tarafların peşin bir hükme ve keyfi neticelere varmaması gerektiği ifade edildi.

Çin'den Suriye açıklaması: Peşin bir hükme varılmamalı

Çin tarafından, Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde yapıldığı iddia edilen kimyasal silah saldırısı ile ilgili açıklama yapıldı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin’in hangi koşulda ve hangi amaçla olursa olsun herhangi bir ülke, örgüt veya birey tarafından kimyasal silah kullanımına karşı çıktığını vurguladı. Sözcü Shuang başkent Pekin’de bugün yaptığı açıklamada, Çin’in konuyla ilgili bilimsel inceleme yöntemlerine dayalı kapsamlı tarafsız bir soruşturma yapılması ve somut deliller sunulması suretiyle bir sonuca varılmasını istediğini, bunun öncesinde tarafların peşin bir hükme ve keyfi neticelere varmaması gerektiğini söyledi. 

Suriye meselesinin kritik bir kavşakta bulunduğunun altını çizen Çinli sözcü, siyasi çözümün tek uygulanabilir yol olduğuna, askeri yolların sorunu herhangi bir noktaya ulaştıramayacağına vurgu yaptı. Shuang, Çin’in Suriye’deki gerilimin BM arabuluculuğunda azaltılması ve en kısa zamanda siyasi çözümün ilerletilmesi için taraflarla birlikte çalışmayı arzuladığını sözlerine ekledi. 

Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Duma'ya heyet gönderecekKimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Duma'ya heyet gönderecek

ABD uçak gemisi taarruz grubunu Akdeniz'e gönderiyorABD uçak gemisi taarruz grubunu Akdeniz'e gönderiyor

Kaynak: İHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.