Dalai Lama: Barış için IŞİD’le diyalog kurulmalı

Tibet'in ruhani lideri Lama, 'Barışın gerçekleştirilmesi için IŞİD terör örgütüyle diyalog kurulmalı' dedi.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama, barışın gerçekleştirilmesi için IŞİD terör örgütüyle diyalog kurulması gerektiğini ifade ederken, hoşgörüsüz Müslümanların, barış dini İslam’a büyük zararlar verdiğini söyledi.

İtalyan La Stampa gazetesine demeç veren Dalai Lama’ya, düşmanını mağlup etmenin, onunla dostluk kurmakla mümkün olabileceğine ilişkin bir açıklaması hatırlatılarak, “Peki IŞİD’le nasıl dost olabileceğimizi açıklar mısınız?” sorusu yöneltildi.

Ruhani lider ise, “Diyalogla. Dinlemek, anlamak, diğerine saygı duymak lazım. Bunun başka bir yolu yok” karşılığını verdi. 

'Kulağınız yoksa kalbinizle dinleyin'

Röportajcının, “Ama IŞİD kafa kesiyor. Bir kafanız yoksa dinleyecek kulaklarınız da yok demektir” sözleri üzerine Dalai Lama, “O zaman kalbinizle dinlemelisiniz. Merhametli olmalısınız. Eğitmelisiniz. Mesela Almanya mültecileri kabul ederek, onları besleyerek ve giydirerek çok cömert davrandı: ama şimdi onları eğitme zamanı” ifadelerini kullandı. 

'Hoşgörüsüz Müslümanlar İslam'a zarar veriyor'

Avrupa’nın barışçıl bir İslam’dan bile korktuğu, eşitlik, özgürlük, kadın-erkek arasındaki eşitlik gibi temel değerlerini kaybetme ve şeriatın burada uygulanmasından kaygı duymasına ilişkin görüşü sorulan 80 yaşındaki lider, “Herkesin kendi dini ve bir gerçeği vardır, ama bir toplumda birçok din ve birçok gerçek olmalıdır. İslam bir barış dinidir, hoşgörüsüz olanlar (Müslümanlar) ise kardeşlerine ve bu inanca zarar veriyor” diye konuştu. 

Dalai Lama muhabirin, “Hazretleri, affedin: dinler nadiren barış getiriyor. Daha ziyade savaşları, ölümleri, sefaleti kışkırtıyor” ifadeleri üzerine ise şöyle konuştu:

“Bir gün Yaradan, ruhani liderlerle buluşacak ve şunu soracak: neden savaştınız? Ben sizden bunu istememiştim. Savaşları bitirmek için dua etmek yetmez. Yoksa Yaradan bana ‘Kötülüğü bitirmek için mi bana dua ediyorsun? Bunu isteyen ben değilim, sensin ve sen onarmalısın’ diye karşılık verebilir.” 

Bu konularda ilginizi çekebilir