8 °C

Dış borsalar karışık seyrediyor

Genel olarak karışık bir görüntü sergileyen küresel piyasalarda ABD istihdam verileri bekleniyor.

Dış borsalar karışık seyrediyor

Küresel piyasalar dün genel olarak karışık ve dalgalı bir seyir izlerken, bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinin yön üzerinde belirleyici olması bekleniyor. 

ABD'de dün genel olarak pay piyasalarında yatay bir seyir izlenirken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,29'dan yüzde 2,24'e geriledi, dolar endeksi Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları ile 89,12 ile 88,21 arasında dalgalandı. 

Verilerin önemi arttı

Analistler son dönemde açıklanan makroekonomik verilerin karışık bir görüntü çizmesi üzerine bugün açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin öneminin arttığını belirterek, dün günü yatay bir seyirle tamamlayan New York borsalarının yükselişe devam edip etmeyeceğinin verilerden sonra belli olacağını kaydediyor. 

Avrupa borsaları Draghi ile dalgalandı

Avrupa tarafında ECB ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) beklentiler doğrultusunda faizleri değiştirmemesinin ardından Drgahi'nin açıklamaları ile dalgalanan piyasaların, bugün açıklanacak Avro Bölgesi 3. çeyrek GSYH verisini takip edeceği belirtiliyor. 

Draghi'nin, genişlemeci yeni adımlar atılabileceği, ancak bunun için henüz erken olduğu, atılan adımların sonuçlarının görülmesi için biraz daha zaman gerektiği yönündeki açıklamaları piyasalarda dalgalanmalara neden oldu. 

Avro/dolar paritesi yaklaşık 28 ayın en düşük seviyesi olan 1,2287'ye kadar geriledikten sonra gelen alımlarla gün içinde 1,2456'ya kadar yükselse de günü 1,2379'dan tamamladı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,21, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,55, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,55 değer kaybetti.  

Asya'da yükseliş hakim

Asya borsaları bugün yükseliş eğilimini devam ettirirken, dolar/yen paritesi dün gördüğü 7 yılın en yüksek seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,19 yükselirken, Çin'de Şanghay endeksi hafta başında beri devam eden yükselişini sürdürmeye çalışarak şu dakikalarda yüzde 0,27 değer kazandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.