11 °C

DTÖ, tarihi ticaret anlaşmasını imzaladı

DTÖ üyeleri ilk küresel ticaret anlaşması üreinde anlaştı. Anlaşmanın küresel ekonomiye 1 trilyon dolar katkı yapması beklenirken, 21 milyon kişiye istihdam sağlaması bekleniyor

DTÖ, tarihi ticaret anlaşmasını imzaladı

CENEVRE - Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) uzun yıllar süren anlaşmazlıkların ardından kendi tarihindeki ilk dünya çapında ticaret reformu üzerinde anlaşma sağladı.

Anlaşmanın küresel ekonomiye 1 trilyon dolar katkı yapması ve 21 milyon kişiye de istihdam imkanı sağlaması bekleniyor. Anlaşmaya göre DTÖ gümrük kontrolleri ve sınırlardaki prosedürlerle ilgili yeni standartlar getirecek.

'Bir dahaki anlaşma için 19 yıl bekleyemeyiz'

DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo 19 yıl öne kurulan örgütün sürdürdüğü uzun müzakerelerden sonra gerçekleşen anlaşmanın dün kabulünden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Müzakerelerimizi rayına oturtmayı başardık... Ancak bir dahaki anlaşma için bir 17-18 yıl daha bekleyemeyiz" dedi

ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman anlaşmanın işlemlerde süre ve maliyetleri önemli ölçüde azaltacağını belirterek hem yoksul hem de zengin ülkelere yeni fırsatlar sunacağını söyledi.

Froman anlaşmanın 'bütün ülkelerdeki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler açısından özellikle önemli bir kazanım olduğunu' da belirtti.              

'Sadece küçük bir bölümü...'

Ancak DTÖ'de sağlanan bu anlaşma, Doha'da 2001'de başlayan ancak sonuçlanamayan ticaret görüşmelerindeki orijinal halinin sadece küçük bir bölümü. DTÖ taleplerini azaltarak çok daha küçük bir anlaşmaya razı oldu. Anlaşmanın bu hali bile Hindistan'ın vetosu nedeniyle dört aylık bir tıkanmaya daha neden olmuştu.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmstrom da, anlaşmanın DTÖ'nuün uluslararası ticaret politikasının merkezindeki rolünü teyit ettiğini söyledi.
              
Yeni anlaşmanın,  kapsamı Temmuz 2015'e kadar belirlenecek olan yeni küresel ticaret müzakerelerinin yolunu açması bekleniyor. DTÖ'ne 160 ülkenin üyeliği bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.