10 °C

Dünya Kupası Hollanda ekonomisine de yaradı

Süpermarketler Dünya Kupası sayesinde 54 milyon euro ek gelir elde etti

Dünya Kupası Hollanda ekonomisine de yaradı

LAHEY  - Brezilya'da devam eden 2014 FIFA Dünya Kupası'nda yarı finale çıkan Hollanda A Milli Futbol Takımı'nın başarısı ülke ekonomisine de olumlu yansıdı. 

Pazar araştırma şirketi GfK, Hollanda'daki süpermarketlerin Dünya Kupası sayesinde 54 milyon euro ek gelir elde ettiğini bildirdi. 

Araştırmanın sonuçlarına göre son bir hafta içinde 12 milyon euroluk ek satış yapan süpermarketlerin bu kapsamdaki kazançlarının, Hollanda'nın finale çıkması halinde 72 milyon euroya yükselmesi bekleniyor. 

GfK'nin rakamlarına göre süpermarketlerin geçen haftaki ciroları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,4 artarak 669 milyon euroya ulaştı.   

Özellikle turuncu renkli ürünlerin daha çok ilgi gördüğü ve geçen hafta halkın yaklaşık yüzde 4,9'unun bu ürünleri satın aldığı kaydedilen araştırma sonucuyla ilgili açıklamada, bu kategoride yer alan ürünlerin büyük bölümünün tükendiğine yer verildi. 

Hollanda'nın 2012 yılında Avrupa Şampiyonası'ndan erken elenmesi süpermarketlerin gelirlerinde milyonlarca avroluk düşüşe yol açmıştı. 

Arjantin ile bugün yarı finalde karşılaşacak olan Hollanda, tur atladığı takdirde finalde Almanya ile oynayacak. "Turuncular" Arjantin karşısında mağlup ayrılırsa Brezilya ile 3'üncülük maçına çıkacak.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.