15 °C

Dünya liderlerinden Erdoğan'a destek ve taziye mesajları

İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen terör saldırısının ardından dünya liderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak destek mesajları verdi, taziyelerini iletti.

 Dünya liderlerinden Erdoğan'a destek ve taziye mesajları

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısının ardından Ürdün Kralı Abdullah, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İngiltere Başbakanı Cameron, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı. Liderler, Erdoğan'a, İstanbul'daki menfur terör saldırısını kınadıklarını, Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Teröre karşı ortak mücadelenin önemini vurgulayan liderler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve onun şahsında tüm Türkiye halkına taziyelerini iletti. Liderler, hain saldırıda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Stoltenberg: Kalbim Türk halkıyla

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ile dayanışma mesajı verdi. Açıklamasında saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını vurgulayan Stoltenberg, "Kalbim, hayatını kaybedenlerin aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla. Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. Tüm NATO müttefikleri, Türkiye ile dayanışma içinde ve terörün her türlüsüyle mücadele kararlılığımızda bir bütün." ifadesini kullandı.

Akıncı: Acıyı kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yayımlanan mesajında, saldırıyı kınadığını belirtti.

Saldırının, Türkiye'nin dış ilişkilerinde son günlerde meydana gelen olumlu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda gerçekleştirilmiş olması da dikkat çekici olduğuna işaret eden Akıncı, "Bu çağ dışı zihniyetin terörle yarattığı acıyı, kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün de terör saldırısı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım'a taziye mesajı gönderdi.

Renzi: İstanbul için büyük acı duyuyorum

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise AB Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’dan gelen haberden derinden etkilendiklerini belirterek, "İstanbul için büyük acı duyuyorum. Saldırının dinamikleri aydınlatılmalı. İstanbul’daki saldırı insanlığa karşı yapılmış bir başka saldırıdır. DAEŞ ile güçlü bir mücadele için Avrupa içinde birlik olmak gerekiyor." diye konuştu.

Liderlerden taziye mesajları

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yolladığı taziye mesajında, "Masum insanların öldürülmesi ve çok sayıdaki kişinin yaralanmasına yol açan terör eylemi beni çok sarstı ve üzdü." ifadesini kullandı.

İspanya Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, İspanya Kralı 6. Felipe'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir telgraf göndererek "Çirkin terör saldırısından dolayı Türk halkına en derin üzüntülerini iletip, yaralılara acil şifalar temenni ettiği ve hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dilediği." belirtildi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da saldırıyı kınayarak CumhurbaşkanıErdoğan'a taziye telgrafı gönderdi.

Papa Franciscus da terör saldırısında hayatını kaybedenler ve Türk halkı için dua etti. Roma'da Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı olması sebebiyle Angelus Duası yapan Papa, konuşmasında "menfur bir terör saldırısı" gerçekleştirildiğini belirterek "Saldırının kurbanları, kurbanların yakınları ve sevgili Türk halkı için dua edelim. Tanrı şiddet yanlılarının kalplerini dönüştürsün ve bizim barış için attığımız adımlarımızı teşvik etsin." dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, terör saldırısını şiddetle kınadığını vurgulayarak terörün, sınır tanımadığını bir kez daha gösterdiğine işaret etti.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, terör saldırısı haberini şaşkınlık ve öfkeyle aldığını belirterek "canavarca" eylemde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi de terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı göndererek başsağlığı diledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni de yazılı açıklamasında, terör eyleminin din, ahlak, örf ve ramazan ayının hürmetiyle bağdaşmadığını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, açıklamasında "Masumları hedef alan bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Yasuhisa Kawamura da terör saldırısında yakınlarını kaybeden ailelere taziyelerini sunduklarını, yaralananlara acil şifa dilediklerini belirtti. Açıklamada, "Terörizm, nedeni ne olursa olsun haklı çıkarılamaz. Japonya, terörü şiddetle kınamaktadır. Türk hükümeti ve Türk halkıyla derin dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz." denildi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak İstanbul'daki menfur terör saldırısını kınadıklarını ve Türkiye'nin acısını paylaştıklarını belirtti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap