7 °C

ECB enflasyon tahminini yükseltti

ECB, piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişiklik yapmadı, yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde 0'dan yüzde 0,3'e yükseltti.

ECB enflasyon tahminini yükseltti

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu, faiz oranlarının sabit tutulmasının kararlaştırıldığını açıkladı. ECB, eylül ayı toplantısında ekonomiyi canlandırmak için radikal kararlar almış ve bu kapsamda yüzde 0,15 olan politika faizini yüzde 0,05'e, yüzde 0,40 olan marjinal borç verme faizini yüzde 0,30'a ve mevduat faizini yüzde eksi 0,10'dan yüzde eksi 0,20'ye çekmişti.

ECB Başkanı Mario Draghi, faiz kararının ardından Türkiye saati ile 15.30’da Frankfurt'ta basın toplantısı düzenliyor.

Toplantıda konuşan Draghi şunları söyledi:

"Tahvil alım programı Eylül 2016'ya veya ECB enflasyonun tutarlı şekilde hedefe yaklaştığını görene kadar sürecek.  Alınan para politikası önlemlerinin tümüyle uygulanması Euro Bölgesi ekonomisine gereken desteği verecek. Euro Bölgesi’nde ekonomik toparlanmanın kapsamının genişleyeceğini tahmin ediyoruz. Euro Bölgesi ekonomisinin 2015'te yüzde 1.5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Euro Bölgesi ekonomisinin 2016'da yüzde 1.9 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyon 2015’in sonlarına doğru yükselecek. 2015 enflasyon beklentimizi yukarı revize ettik, yüzde 0'dan yüzde 0,3'e çektik." 

Yunanistan, Euro Bölgesi’nde kalsın

Yunanistan görüşmeleriyle ilgili olarak konuşan Draghi, “Yunanistan ile müzakereler sürüyor, görüşmeler hakkında yorum yapmaya gerek yok. ECB Yönetim Kurulu Yunanistan'ın Euro Bölgesi’nde kalmasını istiyor, Yunanistan ile anlaşma ekonomik büyümeyi sağlamalı” dedi. 

.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap