ECB politika faizini indirdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Eylül ayı toplantısı sonrasında politika faizini yüzde 0.05'e indirdiğini açıkladı. Dolar/TL, sürpriz faiz indirimi ardından ağustos ortasından beri ilk kez 2.15 seviyesinin altını gördü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

FRANKFURT - Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarını düşürdü.  

ECB, yüzde 0,15 olan politika faizini yüzde 0,05'e düşürdü. Banka, yüzde 0,40 olan marjinal borç verme faizini yüzde 0,30'a düşürürken,  yüzde eksi (-) 0,10 olan mevduat faizini yüzde eksi (-) 0,20'ye indirdi.

Banka, haziran toplantısında ekonomiyi canlandırmak için radikal kararlar almış ve bu kapsamda politika faizini 10 baz puan düşürerek 0,15 puana, marjinal faiz oranlarını yüzde 0,75'ten yüzde 0,40'a ve mevduat faizini yüzde eksi (-)  0,10'a çekmişti.

Varlık alımı kararı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, varlık alımı programına başlama kararının oybirliğiyle alındığını bildirdi. Draghi, VDMK alımlarına ekim ayında başlanacağını duyurdu.

Draghi, faiz indirim kararının ise oybirliğiyle alınmadığını kaydetti. Draghi, ''Faizlerde alt sınıra geldik, daha fazla teknik hareket alanımız kalmadı'' dedi.

Draghi, GSYH'deki artışın 2014'te 0,9, 2015'te 1,6; 2016'da da yüzde 1,9 olmasının beklendiğini açıkladı.

Karar sonrası Euro/TL 9 ayın en düşük seviyesi olan 2,8034'e, dolar/TL ise bir ayın en düşük seviyesi olan 2,1468'e geriledi.

"Tedbirler yolunda giderse enflasyonun yüzde 2 seviyelerine dönmesine katkı sağlayacaktır"  

Düşük enflasyonun uzun bir süre daha düşük kalmaya devam etmesi durumunda Yönetim Kurulu'nun yetkisi dahilinde ek geleneksel olmayan enstrümanları kullanma konusunda hem fikir olduğunun altını çizen Draghi, "Bugünün kararları ve alınan diğer tedbirler, enflasyondaki uzun vadeli beklentileri sağlamlaştırmak için alındı. Eğer aldığımız tedbirler yolunda giderse enflasyonun yüzde 2 seviyelerine dönmesine katkı sağlayacaktır" diye konuştu. 

Avro bölgesinde yüksek işsizliğin ve iç talebin büyümeye aşağı yönlü baskı yaptığını aktaran Draghi, büyüme görünümünü şekillendiren temel faktörler ve varsayımların yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Büyüme ve enflasyon beklentilerinde revizyon    

Avro bölgesinde büyüme ve enflasyona ilişkin beklentilerde revizyon yapıldığını söyleyen Draghi, 2014 ve 2015 yılı GSYH büyümesine ilişkin projeksiyonların aşağı yönlü, 2016 yılına ilişkin büyüme projeksiyonunun ise yukarı yönlü revize edildiğini aktardı. Draghi, GSYH artışı beklentisini 2014'te yüzde 1'den yüzde 0,9'a, 2015'te yüzde 1,7'den yüzde 1,6'ya indirdiklerini, 2016 yılı için ise büyüme tahminlerini yüzde 1,8'den yüzde 1,9'a çıkardıklarını dile getirdi. 

Avro bölgesi dahilindeki ülkelerin yapısal reformlara vermesi gereken öneme dikkati çeken Draghi, "Yönetim Kurulu, Avro bölgesinin ekonomik görünümünü çevreleyen risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünüyor. Ancak özellikle, ekonomik ivmede yavaşlama özel yatırımı azaltabilir ve artan jeopolitik riskler iş ortamı ve tüketici güveni açısından olumsuz etkiler yapabilir. Avro bölgesinde diğer bir risk ise yetersiz yapısal reformlar gerçekleştiren ülkeler" değerlendirmesini yaptı.  

Yönetim Kurulu'nun orta vadede fiyat gelişmeleri görünümüne ilişkin riskleri yakından izleyeceğini de vurgulayan Draghi,  bu yıl için enflasyon tahminlerini yüzde 1,7'den yüzde 1,6'ya çekerken, gelecek yıl ve 2016 için belirlenen enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini açıkladı.  

"Parasal genişleme Yönetim Kurulu'nda tartışıldı"  

Draghi, konuşmasının ardından parasal genişlemenin tartışılıp tartışılmadığı yönündeki bir soruya ise "Parasal genişleme tartışıldı. Bazı Yönetim Kurulu üyeleri benim bugün sunduğumdan daha fazlasını yapmak istiyor, bazıları ise daha az. Yani bizim önerimiz orta yolu bulmaya yönelik" cevabını verdi.  

Draghi, söz konusu varlık alımı programının hacmine ilişkin ise "Varlığa dayalı menkul kıymet alımı programının gerçek ekonomiye verilen krediyi genişletmek için kullanılacağını belirtmek isterim. Varlık alım programının büyüklüğüne ilişkin bu aşamada bir şey söylemek zor" bilgisini paylaştı.  

Draghi ayrıca politika kararlarının oy birliğiyle alınmadığını, faizlerde alt sınıra gelindiğini ve daha fazla teknik hareket alanlarının kalmadığını ifade etti.  

Enflasyon ve para politikalarında hedefler koyulduğunu ancak bunun büyümeyi desteklemesi gerektiğini vurgulayan Draghi, Avro bölgesinde deflasyon görmediklerini de sözlerine ekledi.  

Bu konularda ilginizi çekebilir