21 °C

ECB yetkilileri, enflasyon konusunda umutlu

ECB politika yapıcıları, yavaş fiyat artışlarına rağmen enflasyonun yükseleceği konusunda umutlu olduklarını belirtti.

ECB yetkilileri, enflasyon konusunda umutlu

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politika yapıcılarından üçü, bu yıl oldukça yavaş olan fiyat artışlarına rağmen, Euro Bölgesi enflasyonunun yükseleceği konusunda olumlu beklentileri olduğunu söylediler.

ECB'nin en yeni çeyrek dönem tahminlerine göre enflasyon oranının hedeflenen yüzde 2'ye ulaşmasının 2020 yılından önce gerçekleşmesi beklenmiyor. ECB'nin fiyat istikrarını sağlaması için enflasyonun yükselmesi gerekiyor.

François Villeroy de Galhau, Klaas Knot ve Jens Weidmann'ın çizdikleri umut verici tablo, ECB'nin 2.55 trilyon euroluk tahvil alımlarını bu yıl azaltarak 2019'dan itibaren faizlerde artırım yoluna gideceği beklentilerini destekliyor.

Buenos Aires'te bugün ve yarın yapılacak G20 zirvesine katılan guvernörlerden Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau, "Beklediğimizden biraz yavaş da olsa enflasyon cephesinde ilerleme kaydediyoruz. Politikamız bir normalleşme yolu izlemektir" dedi.

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat'ın geçen hafta açıkladığı verilere göre, Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları beklenenden daha yavaş olarak, geçen ay yüzde 1.1 oranında arttı. Buna neden olarak, gıda fiyatlarındaki beklenmeyen düşüş ve enerji enflasyonundaki azalma gösterildi.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Knot ise, ECB'nin tahminlerinin son birkaç çeyrektir istikrarını koruduğunu ve bunu fiyat artışında kalıcı bir toparlanmanın işareti olarak gördüğünü söyledi. Knot, "Enflasyon oldukça istikrarlı gidiyor; bu yüzden enflasyonun yükseleceğini ve bir noktada fiyat istikrarı tanımını yakalayacağına güveniyorum" diye konuştu.

Jens Weidmann da nicel yumuşama programına bir an önce son verilmesi isteğini tekrarladı. Şimdiki ECB Başkanı Mario Draghi'den bu görevi gelecek yıl sonunda devralması beklenen Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann, Neue Osnabruecker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Benim görüşüme göre olumlu ekonomik gelişmeler ve enflasyon tahminleri, tahvil alımlarının bir an önce sona erdirilmesine imkan verebilir."

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap