ECB'den Euro Bölgesi bankalarına zarar uyarısı

Euro Bölgesi bankalarında ''ikinci dalga'' potansiyel kredi kayıplarının 195 milyar Euroyu bulabileceği uyarısında bulunuldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

FRANKFURT - Avrupa Merkez Bankası (ECB), finansal kriz nedeniyle Euro Bölgesi bankalarının gelecek 18 ayda ''ikinci dalga'' potansiyel kredi kayıplarının 195 milyar Euroyu bulabileceği uyarısında bulundu.

ECB'den yapılan açıklamada, Euro Bölgesi ekonomilerinin bu yıl 90 milyar Euro ve gelecek yıl 105 milyar Euro zarar edebileceklerini, bunun için bu bankaların daha fazla karşılık ayırmaya ihtiyacı olacağını belirtti. ECB gelecek yıl için ilk kez tahmin açıklarken, geçen yıl sonu itibariyle zarar 238 milyar Euroyu bulmuştu.

Tahvil alımlarının 28 Mayıs'a kadar 35 milyar Euroya ulaştığı kaydedilen açıklamada, ECB, Euro Bölgesi'nde borç sorunu nedeniyle finansal kriz sırasında bankalara yardım için tasarlanan ucuz kredi operasyonlarının aşamalı olarak durdurulabileceğini bildirdi.

ECB, piyasaları rahatlatmak için 3 Mayıs'ta Yunanistan, Portekiz ve İspanya tahvillerini satın almaya başlamış ve AB ile Uluslararası Para Fonu (IMF) 1 trilyon dolarlık yardım paketi üzerinde anlaşmıştı.

ECB Yönetim Kurulu üyesi ve Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Axel Weber, ECB'nin tahvil satın alma programında bir tavan belirlemesi çağrısında bulundu ve Euro Bölgesi'ndeki borç krizini hafifletmek için atılan olağanüstü adımların fiyat istikrarı için risk oluşturduğunu söyledi. Weber, ''İkincil piyasalarda hükümet tahvillerinin satın alınması sıkı biçimde belirlenmiş limitleri aşmamalı'' dedi.

Etiketler