10 °C

Ekonomiye yeni bir ivme kazandırılmalı

IMF Başkanı Lagarde, küresel ekonomide "yeni vasat" bir sürece girilmemesi için ekonomiye yeni bir ivme kazandırılması gerektiğini söyledi

Ekonomiye yeni bir ivme kazandırılmalı

WASHINTON - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomideki yavaş ve dengesiz büyümenin, "yeni vasat" olarak adlandırılan sürece girilmesine yol açabileceğini belirterek, ekonomiye yeni bir ivme kazandırılması gerektiğini söyledi. 

IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Lagarde, büyümenin ülkelere özgü hale geldiğini vurgulayarak, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke gruplarında bazı ekonomilerin hızla iyileşmesine rağmen diğerlerinin geride kaldığını ifade etti.

Lagarde, büyümeye gelişmiş ülkelerde ABD ve İngiltere'nin liderlik ettiğini, buna karşın Avro Bölgesi ve Japonya'nın beklenen performansı yakalayamadığını aktardı. Gelişmekte olan ülkelerden Çin'in ekonomisinin zayıflamış olsa da makul bir büyüme gösterdiğini kaydeden Lagarde, Hindistan'ın ise tahminlerin üzerinde büyüdüğüne işaret etti. Lagarde, buna karşın Rusya ve Brezilya ekonomilerinde ciddi yavaşlama olduğuna dikkati çekti.

Düşük gelirli gelişmekte olan ülkeleri ise başarılı gördüğünü dile getiren Lagarde, "Daha düşük bazda olsa da (bu ülkelerin) büyüme oranları çok etkileyici ancak bu Ebola salgınını daha korkutucu hale getiriyor. Çünkü, Ebola ekonomik iyileşmeyi kuşkusuz tehdit ediyor" dedi. 

"Büyümenin yavaş ve dengesiz olduğu, 'yeni vasat' riski karşısında, yeni bir ivme olması gerektiğine inanıyoruz" ifadesini kullanan Lagarde, IMF üyesi ülkelere daha fazla istihdam ve daha güçlü büyüme sağlayacak bu ivmeye katkıda bulunmaları çağrısında bulundu. 

"Euro Bölgesi'nde durgunluk olasılığı yüzde 35 ile 40 arasında" 

 Lagarde, bir soru üzerine, ekonominin zayıfladığı Avro Bölgesi'nde durgunluk riskinin olasılığının yüzde 35 ile 40 arasında olduğunu ancak bunun bölgenin durgunluğa sürüklendiği anlamına gelmediğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) düşük enflasyona karşı tedbirler aldığını kaydeden Lagarde,  Avrupa Birliği'nin (AB) de yapısal reformları hayata geçirmesi gerektiğini belirtti. 

IMF Başkanı ayrıca, Avro Bölgesi ve Japonya'daki destekleyici para politikalarının devam edilmesi görüşünde olduğunu açıkladı. 

Uygun mali tedbirlerin piyasalardaki aşırılıkları azaltacağı ve finans sistemini güçlendireceğini savunan Lagarde, bunun büyümeye katkı sağlayacağı öngörüsünde bulundu. Lagarde, istihdam ve işgücü verimliliğini artıracak yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi.

Jeopolitik gerilimleri küresel ekonominin üstünde dolaşan "kara bulutlar" olarak nitelendiren Lagarde, Ukrayna'daki gelişmelerin ve uygulanan yaptırımların ekonomik riskleri artırdığını aktardı.

 "Yellen'ın mesajları çok açık"

IMF Başkanı, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikalarına ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Fed'in ne yapacağı hakkında kehanette bulunamam. Ayrıca, Başkan Yellen'ın Fed'in para politikası üzerine çok açık ve anlaşılır açıklamalar ve yönlendirmeler yaptığını düşünüyorum." 

Lagarde, Fed'in para politikalarını normalleştirmesinin etkileri konusunda ise "Yükselen ekonomilerin ve gelişmekte olan ülkelerin kendilerini (piyasalarda) son aylarda görülen değişkenlikten biraz daha fazlasına hazırlaması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.