22 °C

Enflasyon son 5 yılın en düşük düzeyinde

Euro Bölgesi'nde enflasyon eylülde son 5 yılın en düşük düzeyine indi

Enflasyon son 5 yılın en düşük düzeyinde

BRÜKSEL - Euro Bölgesi'nde enflasyon eylül ayında yıllık bazda yüzde 0,3 ile Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyeye indi. 

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre Euro Bölgesi'nde enflasyon ağustos ayında yıllık yüzde 0,4 düzeyindeydi. 

Euro Bölgesi'nde eylül ayı itibariyle enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 2,4 gerilerken enflasyon oranları enerji hariç sanayi mallarında yüzde 0,1, gıda, alkol ve tütünde yüzde 0,2 ve hizmetler sektöründe yüzde 1,1 oldu. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) büyümeyi teşvik etmek ve enflasyonu, yüzde 2 seviyesinin hemen altı olarak belirlediği hedefe yükseltmek için son 3 ayda faiz indirimleri yanında bankalara orta vadeli ve düşük maliyetli krediler verme ve varlığa dayalı menkul kıymetler ve ipotekli tahvil alımlarına başlama kararları almıştı. 

İşsizlik oranı 

Bu arada Eurostat, Euro Bölgesi'nde işsizlik oranının ağustosta, bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 11,5'te kaldığını duyurdu. Bununla birlikte Euro Bölgesi'nde işsiz sayısı ağustosta 137 bin azalarak 18 milyon 326 bine geriledi. 

AB genelinde temmuzda yüzde 10,2 olan işsizlik oranı ağustosta yüzde 10,1'e geriledi. Böylece AB'de ortalama işsizlik oranı şubat 2012'den bu yana en düşük düzeye indi. 

Ağustos ayı itibariyle AB'de en yüksek işsizlik oranları yüzde 27 ile Yunanistan, yüzde 24,4 ile İspanya, yüzde 16,5 ile Hırvatistan, yüzde 15,4 ile Kıbrıs Rum kesimi ve yüzde 14 ile Portekiz'de kaydedildi. 

İşsizlik oranları AB'nin büyük ekonomilerinden İtalya'da yüzde 12,3, Fransa'da yüzde 10,5, İngiltere'de yüzde 6,2 ve Almanya'da yüzde 4,9 oldu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap