13 °C

Erdoğan: Yanlış adım infiale yol açar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin infiale yol açacağını ve bölgedeki yeni çatışmaları tetikleyeceğini söyledi.

Erdoğan: Yanlış adım infiale yol açar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, dünya kamuoyuna "Kudüs" çağrısı yaptı.

Erdoğan, Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır, bu barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, çatışmaların fitilini ateşleyecektir" dedi.

"Çok ağır bir darbe"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'te, Filistin'in BM kararlarıyla defalarca tasdik olunmuş haklarını yok sayan her adım, farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş çok ağır bir darbedir. Bölgedeki huzur ve güvenliğin şartı olarak gördüğümüz 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin devleti talebinden vazgeçilebilmesi asla mümkün değildir" diye konuştu.

"Hukuk ve tarih önünde hükümsüz"

Dünya kamuoyuna yaptığı Kudüs çağrısında Erdoğan,  bu durumun bölgedeki yeni çatışmaları destekleyeceğini belirterek, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, sadece BM kararlarına değil, Kudüs'ün asırlara sari kadim karakterine de aykırıdır. Dolayısıyla bu adım, uluslararası hukukla birlikte, tarihi ve sosyal gerçeklerin hiçe sayılması anlamına gelmektedir. İsrail’in Kudüs’ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamalar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, bu açıklama da aynı şekilde gerek vicdan gerek hukuk gerek tarih önünde hükümsüzdür." ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, 13 Aralık'taki İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında Kudüs konusunun konuşulacağını duyurdu. 

"İki devletli çözümün alternatifi yok"

Ürdün Kralı Abdullah, Ortadoğu'da herhangi bir barış anlaşması söz konusu olacaksa bütün bölgenin istikrarını bunun belirleyeceğini belirterek, "Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bizim için çok önemli. Hem Müslümanların hem Hristiyanların kutsiyet atfettiği mekanlar." dedi. Abdullah, "İki devletli bir çözümün alternetifi yok" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs diplomasisiCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs diplomasisi

Papa: Kudüs'ün şimdiki statüsüne saygı gösterinPapa: Kudüs'ün şimdiki statüsüne saygı gösterin

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kudüs ABD'nin kendi kararıNATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kudüs ABD'nin kendi kararı

İİT Kudüs için 13 Aralık'ta toplanıyorİİT Kudüs için 13 Aralık'ta toplanıyor

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.