13 °C

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kudüs ABD'nin kendi kararı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planının ülkenin kendi kararı olduğunu ve bu karara saygı duyduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kudüs ABD'nin kendi kararı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planının ülkenin kendi vereceği karar olduğunu ve bu karara saygı duyduğunu bildirdi.

Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen NATO-Gürcistan Komisyonu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi planına yönelik bir soru üzerine Stoltenberg, "Bu tür konularda karar alma yetkisi ülkelere ait. Buna saygı duyuyorum. Başkan (Donald) Trump bugün bir konuşma yapacağını açıkladı. Bu konuşma henüz yapılmadı. Dolayısıyla henüz yapılmamış bir konuşma hakkında yorum yapmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum" dedi.

Stoltenberg, NATO'nun Ortadoğu Barış Süreci'nin bir parçası olmadığını ancak tüm ittifak üyelerinin Ortadoğu'daki soruna barışçıl çözüm bulunması için çabaları desteklediğini vurguladı.

ABD Kudüs'ü başkent olarak tanıyacakABD Kudüs'ü başkent olarak tanıyacak

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.