21 °C

'Erdoğan'ın sözlerini açıklamasını bekliyoruz'

Kremlin sözcüsü Peskov, Erdoğan'ın Esad hakkındaki ifadeleriyle ilgili "Türkiye'nin açıklığa kavuşturmasını ümit ediyoruz" açıklamasında bulundu.

'Erdoğan'ın sözlerini açıklamasını bekliyoruz'

Kremlin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'deki Türk askeri birliklerinin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın "hükümranlığına son vermek" için orada olduğuna dair açıklamalarının Moskova için sürpriz olduğunu ve Ankara'dan bir açıklama beklendiğini belirtti.

Erdoğan dün katıldığı bir toplantıda, Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin bir adım atamadığını kaydederek, "Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için. Yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil" demişti.

Gazetecilere konuşan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Açıklamalar bizim için sürpriz oldu" dedi. Peskov, "Bu çok ciddi bir açıklama ve hem önceki açıklamalardan hem de bizim mevcut duruma yönelik anlayışımızdan farklılık gösteriyor. Türk ortaklarımızın bununla ilgili bize bir açıklama sunacağını ümit ediyoruz" dedi.

Kaynak: Reuters

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.