Euro Bölgesi Yunanistan kararını referandum sonrasına bıraktı

Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın telekonferans yoluyla görüştüğü Eurogrup toplantısında Yunanistan ile ilgili bir sonuç çıkmadı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Toplantıda yapılan görüşmeler sonucunda Yunanistan ile ilgili alınacak kararın referandum sonrasına bırakılması kararlaştırıldı. 

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularının büyük bölümünü cevapsız bırakan Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Varoufakis banka mevduatlarıyla ilgili soru üzerine mevduatlar üzerinde "saç tıraşı" tabir edilen kesintilerin olmayacağını söyledi. 

AB kreditörleriyle anlaşmanın sağlanıp sağlanamayacağı yönündeki soruya yanıt vermeyen Bakan Varoufakis, aradaki anlaşmazlığın temel nedeninin borcun sürdürülebilirliği olduğunu kaydetti. 

Dijsselbloem'den açıklama

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, referanduma kadar Yunanistan'la müzakere etmeyeceklerini belirterek, "Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız" dedi.  

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, telekonferans toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Mevcut siyasi durum, önceki tekliflerin (Yunanistan tarafından) reddedilmiş olması, pazar günü düzenlenecek olan referandum ve Yunan hükümetinin halka 'Hayır' kararını tavsiye etmesi karşısında bu aşamada yeni müzakereler için bir temel görmüyoruz. Önümüzdeki günlerde ne Euro Grubu düzeyinde ne de Yunan makamlarıyla (Troyka) kurumları arasında mali düzenlemelerle ilgili öneriler hakkında görüşmeler yapılmayacaktır. Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız" dedi. 

Dijsselbloem, Yunan halkının Avrupa'nın parçası olmak ve Euro Bölgesi'nde kalmak konusundaki güçlü kararlılığına rağmen bu ülkedeki mevcut durumdan büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Bakanlık çalışanlarından protesto 

Bu arada toplantıya geçilmeden önce Bakanlığın Sindagma Meydanı'na dönük cephesine bakanlık çalışanlarınca üzerinde "Şantaj ve kemer sıkma önlemlerine hayır" yazılı pankart asıldı. 

oxi.jpg

Bir süre asılı kalan pankart güvenlik görevlilerince indirildi. 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir