8 °C

Euro Bölgesi'nde dış ticaret fazlası 24 milyar euro

Euro Bölgesi'nde bu yılın ekim ayında dış ticaret fazlası beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 24 milyar euro oldu

Euro Bölgesi'nde dış ticaret fazlası 24 milyar euro

FRANKFURT - Euro Bölgesi'nde bu yılın ekim ayında dış ticaret fazlası beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 24 milyar euro oldu. Avrupa Birliği'nde (AB) ise 7,6 milyar euro dış ticaret fazlası gerçekleşti.  

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı ilk tahmin verilerine göre, 18 üyeli euro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış ekim ayı dış ticaret fazlası 24 milyar euro olarak gerçekleşti. Bölgede beklentiler ise 19,6 milyar euro olması yönündeydi.  

Euro Bölgesi'nde ekimde geçen aya oranla mevsimsellikten arındırılmış ihracat yüzde 0,3, ithalat ise yüzde 1,3 azaldı. 

28 üyeli AB'de ise geçen yılın ekim ayında 4,1 milyar euro olan dış ticaret fazlası, bu yılın ekim ayında 7,6 milyar euro olarak belirlendi. Geçen ay dış ticaret dengesi 2,7 milyar euro fazla vermişti. Birliğin ekim ayında mevsimsellikten arındırılmış ihracatı ise eylül ayına göre yüzde 0,7 ve ithalatı da yüzde 1,4 geriledi. 

AB'nin Rusya'ya ihracatı yüzde 12 geriledi 

Bu yılın ocak-eylül aylarını kapsayan dönemde geçen yılın aynı dönemine göre AB'nin ihracatını en fazla artırdığı ülke yüzde 11 artışla Çin, yüzde 10 artışla Güney Kore ve yüzde 6 ile de ABD oldu. 

Birliğin aynı dönemde ithalatını en fazla artırdığı ülke ise yüzde 10 artışla Güney Kore oldu. Bu ülkenin ardından, yüzde 7'lik artışla Türkiye ve Çin sıralandı. 

Türkiye, AB'nin ithalatını en çok arttırdığı ikinci ülke

Birliğin söz konusu dönemdeki ihracatında en çok azalma yüzde 21 ile İsviçre'de oldu. Bunu Ukrayna krizleri sebebiyle karşılıklı yaptırımların uygulandığı Rusya izledi. Birliğin Rusya'ya gerçekleştirdiği ihracat yüzde 12 azalış kaydetti. Rusya'nın ardından yüzde 7'lik azalışla Türkiye ve Brezilya sıralandı.  

Ayrıca AB'nin Rusya'dan ithalatı yüzde 9, Norveç'ten ithalatı yüzde 8 ve Brezilya'dan ithalatı da yüzde 5 geriledi. 

En fazla ticaret fazlası veren ülke Almanya oldu 

AB'ye üye ülkeler arasında söz konusu dönemde en fazla ticaret fazlası veren ülke 161,1 milyar euroyla bölgenin lokomotifi Almanya oldu. Bunu 44,7 milyar euroluk dış ticaret fazlası veren Hollanda ve 28,2 milyar euro fazla veren İtalya izledi. 

Aynı dönemde, en fazla dış ticaret açığı veren ülke ise 102,4 milyar euro ile İngiltere olarak belirlendi. İngiltere'yi 55,5 milyar euro açıkla Fransa, 19,4 milyar euro ile İspanya ve 15,7 milyar euro ile de Yunanistan takip etti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.