12 °C

Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,7'ye geriledi

Bölgede nisan ayında yüzde 2,8 artarak son 2,5 yılın en yüksek noktasına çıkan enflasyon geriledi.

Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,7'ye geriledi

BRÜKSEL - Euro Bölgesi'nde nisan ayında yüzde 2,8 ile son 2,5 yılın zirvesine çıkan enflasyon oranı, mayısta yüzde 2,7'ye geriledi.

Avrupa Merkez Bankası, enerji ve emtia fiyatlarının sürüklediği enflasyonun yüzde 2 seviyesinin altı olarak belirlenen hedefi aşması üzerine, Mayıs 2009'dan bu yana yüzde 1'de tuttuğu euro gösterge faizini geçen ay çeyrek puan artırarak, yüzde 1,25'e çıkarmıştı. Bankanın yaz aylarında çeyrek puanlık yeni faiz artırımına gitmesi bekleniyor.

Bu arada AB İstatistik Kurumu Eurostat, Euro Bölgesi'nde işsizlik oranının nisan ayında, bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 9,9'da kaldığını bildirdi. AB genelinde ise mart ayında yüzde 9,5 seviyesindeki işsizlik nisanda yüzde 9,4'e indi.

İspanya'da işsizlikte yüzde 20,7 ile rekor kırarken, bu ülkeyi yüzde 17,3 ile Litvanya, yüzde 17,2 ile Letonya, yüzde 14,7 ile İrlanda ve yüzde 14,1 ile Yunanistan izledi.

AB'de en düşük işsizlik oranları yüzde 4,2 ile Hollanda ve Avusturya, yüzde 4,5 ile Lüksemburg ve yüzde 6,1 ile Almanya'da kaydedildi.

Nisan ayı itibariyle işsizlik oranları İngiltere'de yüzde 7,6, İtalya'da yüzde 8,1 ve Fransa'da yüzde 9,4 oldu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.