16 °C

Euro Bölgesi'nde kamu açığı arttı

Euro Bölgesi'nde kamu açığının GSYH'ye oranı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.7'ye yükselirken, AB'de ise yüzde 1.9'a geriledi

Euro Bölgesi'nde kamu açığı arttı

FRANKFURT - Euro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış kamu açığının Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.7'ye yükselirken, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 1,9'a geriledi. 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 18 üyeli Euro Bölgesi'nde geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2.6 olan mevsimsellikten arındırılmış kamu açığının GSYH'ye oranı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.7'ye yükseldi.  

28 üyeli AB'de ise söz konusu oran geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3.1 iken, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.9'a düştü. Bu düşüş büyük ölçüde, bir defaya mahsus gerçekleşen etkilerden kaynaklandı. 

AB'de kamu harcamaları azaldı  

Yılın ilk çeyreğinde, toplam devlet gelirinin GSYH'ye oranı Euro Bölgesi'nde yüzde 46,8 olarak ölçüldü. Bu oran 2013 yılının 4'üncü çeyreğinde yüzde 46.9 olarak belirlenmişti. Bölgede toplam kamu harcamalarının GSYH'ye oranı ise önceki çeyreğe kıyasla değişmeyerek yüzde 49.5'te kaldı. 

AB'de ise aynı dönemde toplam devlet gelirinin GSYH'ye oranı bir önceki çeyreğe oranla yüzde 45.7'den yüzde 46,6 seviyesinae yükseldi. Birlikte toplam kamu harcamalarının GSYH'ye oranı ise aynı dönemde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 48.8'den yüzde 48.5'e geriledi. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.