6 °C

Euro Bölgesi'nde satışlar arttı

Euro Bölgesi'nde perakende satışlar 2014 kasım ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,6, AB'de ise yüzde 0,8 artış gösterdi

Euro Bölgesi'nde satışlar arttı

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 18 üyeli Euro Bölgesi'nde 2014 yılının kasım ayında mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar ekim ayına  göre yüzde 0,6, 28 üyeli AB'de ise yüzde 0,8 arttı. 

Perakende satış hacminde yıllık bazda da artış görüldü. Euro Bölgesi'nde 2014 yılının kasım ayında 2013 yılının kasım ayına kıyasla perakende satış endeksi yüzde 1,5, AB'de ise yüzde 2,6 artış gösterdi.  

Euro Bölgesi'nde perakende satışlara ilişkin aylık ve yıllık beklenti yüzde 0,2'lik artış yönündeydi. Böylece, perakende satışlar bölgede beklentilerin üzerinde artış kaydetti. 

Bölgede, perakende satışlarda aylık bazdaki artışı gıda dışı sektörler, otomobil yakıtı ve gıda, içki ve tütün sektörleri tetikledi. AB'de ise söz konusu dönemdeki artışa en fazla gıda dışı sektörler, otomobil yakıtı ve gıda, içki ve tütün sektörü etki etti.  

Aylık bazda toplam perakende satışını en fazla artıran ülke yüzde 3 ile Portekiz oldu. Bunu yüzde 2,3 ile Polonya ve yüzde 2,1 ile Romanya izledi.  

Perakende satışlarında en fazla düşüş görülen ülkeler ise yüzde 2 ile Finlandiya, yüzde 0,5 ile Avusturya ve yüzde 0,2 ile de Belçika olarak sıralandı. 

Avrupa'nın lokomotif ekonomisi Almanya'da ise perakende satışlar kasım ayında yüzde 1 artış kaydetti. 

Yıllık bazda en fazla artış Lüksemburg'da kaydedildi 

Yıllık bazda ele alındığında Euro Bölgesi'nde ve AB'de aylık bazda perakende satışları artıran etkenler yıllık bazdaki artışları da etkiledi. 

Perakende satışlarda yıllık bazda en fazla paya sahip olan ülke yüzde 10,9 ile Lüksemburg oldu. Bunu yüzde 9'la Estonya, yüzde 8,2 ile Romanya ve yüzde 6,8 ile İngiltere izledi.  

Perakende satışlarda söz konusu dönemde en fazla düşüş ise yüzde 2,4 ile Finlandiya'da ölçüldü. Bunu, yüzde 2,3'lük oranla Avusturya takip etti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.