Facebook hisseleri, yeniden yükselişe geçti

Milyonlarca kullanıcını verilerini usulsüz kullandığı suçlamaları sonrası kısa sürede 80 milyar dolar kaybeden Facebook'un hisseleri yeniden yükselişe geçti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kişisel verilerin ihlali skandalıyla sarsılan Facebook'un hisseleri, CEO Mark Zuckerberg'in skandalın kullanıcılar ve reklam satışları üzerinde ciddi bir etkisi olmadığını söylemesinin ardından yeniden dün yüzde 4,2 yükseldi.

ABD'deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın ekibiyle çalışan Cambridge Analytica şirketinin milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz kullandığının ortaya çıkması, dünyanın en büyük sosyal medya platformunda deprem etkisi yaratmıştı.

Facebook hisseleri, 16 Mart sonrasında yüzde 16 düşmüş ve şirket 80 milyar dolar kaybetmişti.
Facebook hesabını kapatma uygulamasına aralarında Tesla'nın sahibi Elon Musk ve şarkıcı Cher'in de bulunduğu ünlü isimler destek verirken, bazı büyük şirketler de Facebook'taki reklamlarını geri çekmişti.

"Az sayıda şirket reklamlarını geri çekti"

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg ise, skandalın kullanıcılar ve reklam satışları üzerinde ciddi bir etkisi olmadığını söylemişti.

Şirketin COO'su Sheryl Sandberg de, dün Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamada, az sayıda şirketin Facebook'taki reklam harcamalarını durdurduğunu, Facebook'un platformdaki verilerin güvenliği konusunda birçok şirketle görüşmeler yürüttüğünü kaydetti.

Bu konularda ilginizi çekebilir