15 °C

Fed: Ülke genelinde büyüme sürüyor, ancak...

Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırması "Bej Kitap"ın şubat ortasından mart sonuna kadarki dönemi kapsayan nisan sayısı bugün yayımlandı

Fed: Ülke genelinde büyüme sürüyor, ancak...

FED'in Bej Kitap raporu yayımlandı 

ABD Merkez Bankası (FED), ekonominin ülke genelinde büyümeye devam ettiğini, ancak düşen petrol ve doğalgaz fiyatlarının bazı bölgelerde işten çıkarmalara yol açtığını bildirdi.  

Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırması "Bej Kitap"ın şubat ortasından mart sonuna kadarki dönemi kapsayan nisan sayısı bugün yayımlandı. 

Fed'in 12 şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili bilgilerin yer aldığı araştırma raporu, Richmond, Şikago, Minneapolis, Dallas ve San Francisco bölgelerinin 'ılımlı', New York, Philadelphia, Boston ve St.Louis bölgelerinin ise 'sınırlı' büyüme gösterdiğini ortaya koydu. Ekonomik aktivite, Atlanta ve Kansas City bölgelerinde ise değişim göstermedi.  

Düşen fiyatlar işten çıkarmalara yol açtı

Raporda, düşen petrol ve doğalgaz fiyatlarının bazı bölgelerde işten çıkarmalara yol açtığı tespiti dikkati çekerken, sanayi üretiminin de düşen petrol fiyatlarına ilaveten güçlenen dolar ve sert kış şartlarından ötürü zayıfladığı ifade edildi.  

Öte yandan, bankacılık sektörünün artan kredi talebiyle istikrarını koruduğunu kaydeden rapor, buna karşın tarımsal şartların olumsuz hava şartlarıyla kötüleştiğine işaret etti.  

Raporda ayrıca, perakende satışlar ve otomobil talebinin bölgelerin çoğunda artış gösterdiği bilgisine yer verilirken, FED'in dikkatle izlediği ücret artışı ve genel fiyat düzeyinde ise hafif yukarı yönlü baskı görüldüğü belirtildi. 

Petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarının da düşen enerji fiyatları nedeniyle gerilediğini ortaya koyan Bej Kitap'ta, dikkati çeken başka bir nokta ise emlak fiyatlarının konut sektöründeki iyileşmeyle artması oldu.  

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, FED'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor. 

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacak. Söz konusu toplantıda faiz artışına yönelik herhangi bir karar alınması beklenmezken, FED'in ekonomideki son gelişmeleri nasıl değerlendireceği merak ediliyor.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap