6 °C

Fed'den "belirsizlik" açıklaması

Fed'in faizleri bu yıl artırması bekleniyor, ama faizlerin izleyeceği yol belirsiz.

Fed'den "belirsizlik" açıklaması

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed'in bu yıl faizleri artırmaya başlanmasının "yaygın olarak beklendiğini" belirtmesine karşılık, faiz patikasının henüz netleşmediğine dikkat çekerek para politikasının artık daha çok belirsizlik içereceğine işaret etti.

Fischer, güçlü dolar ve zayıf petrol fiyatlarının ABD'nin ekonomi politikalarında rol oynadığını ancak Fed'in "bunların ilerisini görmeye çalıştığını" söyledi.

Fischer Economic Club of New York'ta yaptığı konuşmanın büyük bölümünü sıfıra yakın düzeydeki politika faizinin yükseltilmesiyle başlayacak döneme ayırarak, faizlerin "Haziran veya Eylül veya daha ileri bir tarihte veya bu tarihler arasında" artırılabileceğini ifade etti.

Fischer bunun ardından Fed'in ekonomiye dair veriler ve öngörülemeyen jeopolitik riskleri göz önüne alarak her toplantıda para politikasını sıkılaştırma veya gevşetme yönünde karar alacağını belirtti.

Merkez bankasının para politikasına açıkça verdiği sözlerin artık daha az rol oynayacağını ifade eden Fischer, "Ekonomi ne durumda olursa olsun, politika faizi o an yapılan Açık Piyasa Kurulu toplantısında belirlenecek" dedi.

Gerçekleşecek faiz artırımlarının "ekonominin kaçınılmaz olarak karşı karşıya kalacağı şoklar nedeniyle neredeyse kesin olarak" pürüzsüz gerçekleşmeyeceğini belirten Fischer Fed'in faizleri gelecekte "yükseltmeyi ya da indirmeyi" değerlendireceğini ifade etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.