6 °C

Felaketin artçısıymış

Japonya'da dün meydana gelen 7.4'lük depremin, 11 Mart'ta yaşanan 9 şiddetindeki depremin artıçısı olduğu belirtildi. Dünkü artçıda 4 kişi öldü.

Felaketin artçısıymış

TOKYO - Japonya'da dün akşam saatlerinde şiddetli bir deprem meydana geldi.  

Ülkenin kuzeydoğusundaki 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan tsunami uyarısı kaldırıldı.

Japonya'nın kuzeydoğu kıyısının 40 kilometre açığındaki depremin ardından dev dalgaların iki metreye ulaşabileceği uyarısı yapılmış, bölge halkına yüksek yerlere gitmeleri tavsiye edilmişti.

Öte yandan AP ajansı, bu depremin geçen ayki 9 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu bildirdi.

Ölü sayısı 4, yaralılar 100'den fazla

Amerikan Jeofizik Enstitüsü'nden (USGS) yapılan açıklamada, denizin 49 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünün Pasifik Okyanusu'nda, Miyagi kentinde bulunan Sendai'nin 66 kilometre doğusunda olduğu belirtildi.

Japon doğal felaketler ajansı yaptığı açıklamada, ölen kişilerden birinin Yamagata kentinde oturan 63 yaşındaki, nefes darlığı çeken bir kadın olduğunu belirtti. Devlet televizyonu NHK'ye göre, ölen ikinci kişi Miyagi'de oturan 79 yaşında bir erkek.

Depremin ardından dev dalgaların iki metreye ulaşabileceği uyarısı yapılmış, bölge halkına yüksek yerlere gitmeleri tavsiye edilmişti, ancak daha sonra yapılan tsunami uyarısı kaldırılmıştı.

Japon Jiji ajansı, solunum yetmezliği olan 63 yaşındaki bir kadının Yamagata kentinde öldüğü, 83 yaşındaki bir kadının da Tome kentinde hastaneye kaldırıldıktan sonra yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Devlet televizyonu NHK de, 79 ve 85 yaşındaki iki kişinin Miyagi bölgesinde öldüğünü belirtti.

Yetkililer  son depremin, 11 Martta, 27 binden fazla kişinin ölmesine veya kaybolmasına yol açan 9 şiddetindeki depremin artçı depremi olduğunu belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.